W Lesznie powstanie policealna szkoła o profilu zawodowym

Reforma edukacji promuje szkolnictwo zawodowe. Samorządy próbują przekonać uczniów, aby skorzystali z ofert szkół branżowych. W Wielkopolsce trwa kampania „Szacun dla zawodowców”. Tymczasem w Lesznie powstała publiczna szkoła policealna o profilu zawodowym, która ma kształcić kadry dla lokalnych pracodawców.

Poprzez takie filmy starostwo powiatowe w Gnieźnie chce pokazać młodym ludziom, że w szkołach zawodowych warto się uczyć.

– Kończysz gimnazjum, pomyśl o tym, co chcesz teraz zrobić. Niekoniecznie musisz iść do liceum po to tylko, żeby się kształcić, ale możesz uzyskać zawód i cały czas twoja kariera, ścieżka zawodowa jest otwarta –  tłumaczy wicestarosta powiatu gnieźnieńskiego Jerzy Berlik.

W Lesznie również stawia się na zawodowców. I od września do życia powołuje się publiczną szkołę policealną o profilu zawodowym.

– Będziemy tworzyć nie tylko szkołę policealną w porozumieniu z pracodawcami, ale to pracodawcy będą mieli bardzo przemożny wpływ na przedmioty, jakie tam będą wykładane, tak aby pracownik, który wyjdzie z tej szkoły był odpowiednio przygotowany do pracy – przekonuje wiceprezydent Leszna Piotr Jóźwiak.

Od kilku lat lokalni pracodawcy borykają się z problemem braku rąk do pracy. Nowopowstająca placówka ma odpowiadać na te potrzeby.

– Chcemy kształcić w tych zawodach, w których jest zapotrzebowanie lokalne, a nie w zawodach, które do tej pory szkoła oferowała – mówi przewodniczący rady miasta w Lesznie Sławomir Szczot.

Nowa placówka będzie miała swoją siedzibę w Zespole Szkół Technicznych. Od września naukę rozpocznie w niej 30 uczniów – wskazuje radny miasta Leszna Krystian Maćkowiak.

 – Elektrycy, mechanicy, operatorzy maszyn – mówi radny miasta Leszna Krystian Maćkowiak.

W tych zawodach będzie kształcić nowa placówka. W Lesznie brakuje też programistów i budowlańców. Również tę lukę ma wypełnić nowa szkoła publiczna. Warto odnotować, że lokalni pracodawcy zadeklarowali, że wszyscy absolwenci placówki znajdą zatrudnienie.  

TV TRWAM NEWS/RIRM

drukuj