Podlaskie: lada dzień obserwowane w internecie młode jastrzębie będą latać

Lada dzień, młode jastrzębie z okolic Białegostoku, które dzięki kamerze przy ich gnieździe można obserwować w internecie, będą umiały latać. Młode, które wykluły się na początku maja, są już duże i zaczynają opuszczać gniazdo, siadając na pobliskie gałęzie.

Życie jastrzębi od wiosny obserwują internauci w ramach przedsięwzięcia edukacyjnego Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). Biolodzy z tego instytutu zainstalowali kamerę w gnieździe jastrzębi w lesie pod Białymstokiem, by pokazać życie tych ptaków.

Internauci mogli obserwować, jak rodzice opiekują się młodymi, jak je karmią, jak młode się rozwijają. Widać było np., jak szybko ptaki z białych puszystych piskląt zmieniły się w opierzone, duże osobniki.

Systematycznie zaglądający na transmisję mogli zobaczyć np. reakcje młodych na przynoszone do gniazda jedzenie (np. na oskubane gołębie). Młode potrafiły rozpychać się, albo grzecznie patrzeć, jak je jedno z rodzeństwa. Miłośnicy przyrody mogli też zobaczyć, jak odpoczywają nakarmione pisklęta, obserwować tempo pojawiania się upierzenia młodych, ale też słyszeć odgłosy dorosłych jastrzębi i całego otoczenia lasu. W ostatnim czasie młode zaglądają już także chętnie w kamerę, albo ćwicząc skakanie, uderzają w nią.

W międzyczasie gniazdo było rozbudowywane przez matkę piskląt, a naukowcy poprawiali w ostatnich tygodniach ustawienie kamery, by lepiej było widać, co się tam dzieje.

„Spodziewamy się, że za tydzień pisklaki będą już lotne i nie wiadomo, czy będą jeszcze odbierały pokarm na gnieździe, czy też rozlecą się po okolicy i będą odbierać pokarm poza gniazdem. Oba scenariusze są prawdopodobne” – poinformował PAP dr Paweł Mirski z Instytutu Biologii UwB.

Na podstawie grubości skoku, czyli nogi poniżej kolana, naukowcy ustalili, że trzy spośród młodych jastrzębi to samiczki, jeden to samiec. Ptaki zaobrączkowano, by w przyszłości móc śledzić ich dalsze losy, gdy zupełnie się usamodzielnią.

Dr Paweł Mirski tłumaczy, że usamodzielnianie się jastrzębi będzie przebiegać etapami. Na początek ptaki będą tzw. gałęziakami, czyli będą przemieszczać się – przeskakując, podlatując – z gniazda na pobliskie gałęzie. Już widać, jak przeskakują między gałęziami rozpościerając skrzydła. Będą też karmione poza gniazdem. Z czasem będą też podlatywać na sąsiednie drzewa i stopniowo oddalać się od gniazda coraz bardziej – wyjaśnia dr Paweł Mirski.

Ponieważ młode jastrzębie będą powoli opuszczać gniazdo, internetowa transmisja pod linkiem: https://biologia.biol-chem.uwb.edu.pl/podstrony/jastrzab/ będzie prowadzona do końca czerwca oraz być może w lipcu – jeśli jeszcze – jak to określił Mirski – „coś będzie się dziać przed kamerą”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl