W woj. podlaskim i lubelskim wykryto kolejne ogniska ASF u trzody chlewnej

Do 77 wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej w Polsce – wynika z dzisiejszego komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii. Dwa najnowsze ogniska stwierdzono w gospodarstwach w województwach podlaskim i lubelskim.

Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach, chorobę stwierdzono u trzody chlewnej na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Pierwsze z dwóch nowych ognisk stwierdzono w gospodarstwie w gminie Rajgród (Podlaskie); w gospodarstwie było 19 świń. Drugie ognisko ASF odkryto w gospodarstwie w gminie Biała Podlaska (Lubelskie), gdzie utrzymywano 25 świń.

Oba gospodarstwa znajdują się na tzw. obszarach zagrożenia, wyznaczonych w związku z wcześniejszym przypadkami afrykańskiego pomoru świń.

„W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby” – podał Główny Inspektorat Weterynarii w komunikacie.

Wirusa ASF wykryto w Polsce w lutym 2014 r. i od tego czasu odnotowano w kraju 77 ognisk tej choroby u trzody chlewnej, z czego 54 – w tym roku. Dotychczasowe ogniska tej choroby u trzody chlewnej wykryto w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Odnotowano też ponad 440 przypadków ASF u dzików (czasem jeden przypadek oznacza kilka padłych dzików).

Afrykański pomór świń to choroba niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa.

PAP/RIRM

drukuj