Podlaskie: Polskie dzieci z Litwy spędzą Wielkanoc w Polsce

Białostockie Stowarzyszenie „Otwarty Dom” zaprosi w tym roku czterdzieścioro dzieci na święta. Wszystkie dzieci mają polskie korzenie. Wielkanoc w Polsce to dla nich kontakt z tradycjami i możliwość praktycznej nauki języka.

Dzieci, które zaprasza Stowarzyszenie „Otwarty Dom” to podopieczni domów dziecka w Podbrodziu i Niemenczynie na Litwie oraz dzieci z ubogich rodzin z Bujwidz i Podbrodzia. Na ich przyjazd zgodę wyrażają rodziny, prawni opiekunowie lub dyrekcja placówki, w której przebywają.

Jak powiedziała PAP prezes białostockiego Stowarzyszenia „Otwarty Dom” Irena Stankiewicz, taki przyjazd to dla dzieci możliwość kontaktu z krajem i polskimi tradycjami. Dzięki temu dzieci mogą doskonalić język ojczysty, uczą się też funkcjonować w rodzinie.

„Wielu z nich do Polski przyjedzie już nie po raz pierwszy, wielu do Polski potem wraca” – stwierdziła Irena Stankiewicz.

„Potem dowiadujemy się , że np. dzieci studiują. Wiem, że studiowały i w Suwałkach i Poznaniu i w Warszawie, właśnie te polskie dzieci z Litwy, z domów dziecka” – mówiła prezes „Otwartego Domu”.

„Chętnie mówią po polsku, nie obrażają się, jeśli my mówimy, że nieprawidłowo, że trzeba mówić po polsku czysto. Są zadowoleni z tego, że tę polskość utrzymują” – mówiła PAP Halina Zdanowicz, która już wielokrotnie przyjmowała pod swój dach dzieci z litewskich domów dziecka.

Jak podkreśla Stowarzyszenie, nie chodzi o to, by podczas pobytu dzieci w Polsce zapewnić im luksusowe warunki pobytu.

„Ważniejsze jest, aby mogły doświadczyć rodzinnego ciepła” – przekonywała Irena Stankiewicz z „Otwartego Domu”.

Monika Peszko, która także przyjmie na święta wielkanocne dzieci z Litwy uważa, że ma to bardzo dobry wpływ także na jej rodzinę.

„Moje dzieci wciąż pamiętają tych chłopców z Litwy, bardzo miło ich wspominają. Teraz też nie mogą się doczekać i po prostu są bardzo zadowolone” – mówiła.

Rodziny, które przyjmą dzieci, pokrywają koszt ich przyjazdu w wysokości 150 zł. Podczas pobytu dzieci będą miały zorganizowane wspólne wielkanocne śniadanie oraz wezmą udział we Mszy św. w białostockiej katedrze.

Według Stowarzyszenia „Otwarty Dom”, Wielkanoc dzieci spędzą głównie u rodzin z województwa podlaskiego, ale wyjadą też do Warszawy, Ełku czy Pułtuska. Do Polski dzieci przyjadą 28 marca, w Wielką Środę i zostaną przez tydzień.

Osoby, które chcą gościć małych Polaków z Litwy powinny zgłosić się do Stowarzyszenia „Otwarty Dom” na adres elektroniczny: [email protected] lub telefonicznie, pod numerem: 695 629 678.

Głównym celem działania Stowarzyszenia „Otwarty Dom” z Białegostoku jest pomoc polskim dzieciom na Wschodzie. Przyjazdy do Polski organizowane są od 2001 roku. Dzieci zapraszane są też na Boże Narodzenie oraz na wakacje. Stowarzyszenie organizuje im też w ciągu roku pomoc materialną.

Stowarzyszenie „Otwarty Dom” jest ono jednym z dwóch w kraju, które organizuje dzieciom z litewskich domów dziecka taki pobyt. Podobny przyjazd planuje też Stowarzyszenie „Otwarte Serca” z Gdyni.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl