fot. Nasz Dziennik

Leśna Podlaska: wykryto 14. ognisko ASF

W gminie Leśna Podlaska w woj. lubelskim wykryto 14. w kraju ognisko afrykańskiego pomoru świń. Zgodnie z procedurami w miejscu wykrycia ASF wyznaczane są strefy – zapowietrzona obejmująca obszar o promieniu 3 km od ogniska ASF oraz strefa zagrożenia o promieniu 7 km – w których obowiązują ograniczenia.

Służby weterynaryjne apelują do rolników, by nie kupowali świń o niewiadomym pochodzeniu i przestrzegali zasad bioasekuracji.

Poseł Robert Telus, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwraca uwagę, że wciąż nie jest jasne pochodzenie wirusa.

Jest to kolejne już ognisko. Budzi wiele wątpliwości i wiele podejrzeń: skąd się to bierze i dlaczego w tym momencie pomór i te ogniska występują. Nie jest nic udowodnione, że jest tutaj wchodzi jakiś czynnik ludzki, ale po ludzku rzecz biorąc to się wszyscy zastanawiamy skąd się to bierze. Nie jest to na pewno dobre dla nas, hodowców i polskiego rolnictwa, chociaż cieszę się z szybkiego działania służb weterynaryjnych, co nie zmienia faktu, że jest to dla polskiego rolnictwa naprawdę kłopotliwe – mówi Robert Telus.

W związku z nowymi ogniskami ASF u świń, Komisja Europejska zwiększyła w Polsce strefę, w której obowiązują tzw. obszary ochronny. Wyszła ona już poza województwo podlaskie i rozciągnęła się również na część województw: lubelskiego i mazowieckiego.

RIRM

drukuj