Warmińsko-mazurskie: Trzy kolejne ogniska ASF u trzody chlewnej

Trzy nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej wykryto w woj. warmińsko-mazurskim. W gospodarstwach w gminach Srokowo i Sępopol, w których stwierdzono obecność tego wirusa, hodowano łącznie 1145 świń.

O kolejnych ogniskach afrykańskiego pomoru świń poinformowano po posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w piątek w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie, pod przewodnictwem wojewody Artura Chojeckiego. Po wykryciu tych przypadków choroby, liczba ognisk ASF u trzody chlewnej wzrosła w regionie do czterech.

Jak powiedział wojewódzki lekarz weterynarii Ludwik Bartoszewicz, wystąpienie trzech nowych ognisk potwierdziło laboratorium z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Dwa z nich dotyczą gospodarstwa w Wilczynach (gdzie hodowano 10 świń) i w Kosakowie (utrzymywano tam cztery świnie). Obie te miejscowości leżą w gminie Srokowo, w powiecie kętrzyńskim. Trzecie ognisko stwierdzono w Smolance w gm. Sępopol, w pow. bartoszyckim – hodowano tam 1131 sztuk trzody chlewnej.

Według Bartoszewicza wszystkie trzy gospodarstwa znajdowały się na obszarze ochronnym (tzw. strefie żółtej). Jak mówił, rozpoczęto już wdrażanie odpowiednich procedur związanych z likwidacją choroby.

W sytuacji wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie w tych hodowlach muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, mięso i pasza zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu – odkażone. W Wilczynach i Kosakowie już to zrobiono, a w Smolance takie działania zaplanowano na poniedziałek.

Służby weterynaryjne zapowiedziały, że w ciągu najbliższych dni przeprowadzona zostanie lustracja gospodarstw w promieniu 10 km od miejsc, w których wykryto nowe ogniska ASF. Badany będzie stan zdrowia trzody i warunki bioasekuracji. Zostaną wydane rozporządzenia wojewody warmińsko-mazurskiego, określające rygory postępowania na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym afrykańskim pomorem świń.

Wcześniej na Warmii i Mazurach odnotowano tylko jeden przypadek wykrycia ogniska ASF u trzody chlewnej – w gospodarstwie w miejscowości Posady w gminie Pieniężno, w powiecie braniewskim. W regionie stwierdzono też 169 przypadków tej choroby u dzików.

Według informacji na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, od początku występowania ASF w Polsce wykryto w sumie 172 jej ogniska u trzody chlewnej; w hodowlach prowadzonych w woj. podlaskim, lubelskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

Wykrycie wirusa w gospodarstwach wiąże się z usypianiem wszystkich zwierząt w danej hodowli oraz z ograniczeniami w produkcji i sprzedaży mięsa na obszarach je otaczających.

ASF jest niegroźny dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl