J. Zieliński: Policja reaguje odpowiednio do zagrożeń

Policja reaguje odpowiednio do zagrożeń, dobierając adekwatne siły i środki – ocenił czwartkowe zamieszki pod Pałacem Prezydenckim wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, który uczestniczył w piątek w uroczystościach Święta Policji w Ełku (warmińsko-mazurskie).

Wiceminister Zieliński w przemówieniu do policjantów z Warmii i Mazur odniósł się do wieczornych wydarzeń z czwartku pod Pałacem Prezydenckim i do zamieszek z ubiegłego tygodnia pod Sejmem.

W czwartek przeciwnicy zmian w sądownictwie protestowali przed Pałacem Prezydenckim. Po formalnym zakończeniu zgromadzenia około godz. 23.00 część manifestantów została przed Pałacem. Grupa skandowała niecenzuralne słowa pod adresem prezydenta. Vis a vis kościoła przy Pałacu Prezydenckim doszło do użycia gazu łzawiącego. Według policji, gaz został użyty wobec policjantów, w związku z czym jeden z funkcjonariuszy również użył gazu.

„Policja od tego czasu, kiedy za nią odpowiadamy, reaguje w każdym przypadku w sposób odpowiedni do zagrożeń. Niezależnie od tego, kogo dotyczy dana sytuacja, jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa” – powiedział Jarosław Zieliński.

Jego zdaniem, nie można oczekiwać, że ktoś zastosuje środki przymusu wobec policjantów, a policjanci nie zareagują.

„My nie pytamy o kolor haseł wykrzykiwanych i wypisywanych w różnych miejscach podczas manifestacji. A to, że one są (manifestacje), to świadczy o tym, że jest w pełni rozkwit demokracji, że nie ma jakiegoś zagrożenia, które ktoś tam wymyśla. Opozycja organizuje demonstracje i może to swobodnie czynić, ale musi przestrzegać prawa. Każdy musi przestrzegać prawa” – stwierdził wiceminister.

Według Jarosława Zielińskiego, to patologiczne sytuacje, kiedy policjanci są oceniani negatywnie przez protestujących za to, że właściwie wypełniają swoje obowiązki.

„Oni muszą wypełniać swoje obowiązki w każdym miejscu. Będą reagować i reagują odpowiednio do zagrożeń, dobierając adekwatne siły i środki” – ocenił Jarosław Zieliński.

Zaapelował do policjantów zebranych w Ełku, by przestrzegali roty ślubowania.

„Chcę poprosić i zaapelować o to, żebyście, policjantki i policjanci, przestrzegali roty ślubowania ściśle, na każdym miejscu, w służbie i poza służbą, a ślubowaliście między innymi służyć bezpieczeństwu państwa i obywateli nawet z narażeniem życia. Oby to narażenie życia nie było nigdy koniecznie, ale pilnujcie etosu służby” – mówił Jarosław Zieliński.

Zapowiedział również wzmocnienie policji w niezbędny sprzęt. Obiecał wymianę jednej trzeciej policyjnych samochodów, które są w najgorszym stanie technicznym, wysłużonych śmigłowców i przywracanie gminnych komisariatów, zlikwidowanych przez rząd PO-PS.

Wiceminister podczas uroczystości uczestniczył także w przekazaniu i poświęceniu sztandaru Powiatowej Komendzie Policji w Ełku. Wręczył też odznaczenia i awanse.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl