Głodówka w Solino trwa; jeden z protestujących w szpitalu

W Inowrocławskich Kopalniach Soli „Solino” trwa protest głodowy. Dziś rano jeden z głodujących, w związku z pogarszającym się stanem zdrowia, został przewieziony do miejscowego szpitala.

Protestujący pracownicy domagają się gwarancji socjalnych oraz stabilności gospodarczej zakładu.

W specjalnym piśmie, m.in. do premier Ewy Kopacz i Ministra Skarbu Państwa Włodzimierza Karpińskiego, pracownicy apelują, aby rząd zmienił strukturę akcjonariatu firmy.

Jerzy Gawęda, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Solino, zaznaczył, że akcjonariusz nie realizuje danych obietnic ani zobowiązań, które miały służyć rozwojowi zakładu. Rząd musi odpowiedzieć na ważne pytania – stwierdził.

– Dlaczego w momencie kryzysu ukraińsko-rosyjskiego zarząd Orlenu podejmuje awanturniczą decyzję i wypowiada bez umotywowania pakietu gwarancji socjalnych? Ten pakiet był podstawą, tym bardziej, że są w nim zapisane inwestycje dot. magazynowania. Związki zawodowe proponowały zaadoptowanie jednej z kopalń na ten magazyn. Związkowcy i pracownicy przyjęli to spokojnie. I drugi element – wypowiedzenie układu zbiorowego. Wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, że to musi doprowadzić do kryzysu, że nie powinno się w momencie napięcia rozmawiać na te tematy. Komu zależało na tej awanturze? Dlaczego ją wywołano? – pytał Andrzej Gawęda.  

Protest rozpoczął się 20 października i ma potrwać, dopóki nie zostanie osiągnięty postawiony cel.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl