Rolnicy składają pierwsze wnioski o rekompensaty za straty zw. z ASF

Polscy rolnicy nadal walczą z afrykańskim pomorem świń. Wirus doprowadził już do wielomilionowych strat. Rolnicy złożyli pierwsze wnioski o rekompensaty.

Po dwuletnich negocjacjach z Komisją Europejską wreszcie jest możliwe wsparcie dla rolników, którzy ponieśli straty w związku z wirusem ASF.

– Rolnicy składają już pierwsze wnioski i co kwartał będą mogli te wnioski ponownie składać – wyjaśnił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki.

Rolnicy mogą więc spać spokojnie.

– Każda strata zostanie przez budżet państwa wyrównana – zaznaczył wiceminister Jacek Bogucki.

Pomoc mają otrzymać także rolnicy, którzy będą wprowadzać zasady bioasekuracji.

– Tutaj trzeba stosować bioasekruację. Ci, co stosują bioasekurację, nie mają problemów. Ograniczyliśmy – poprzez zasadę bioasekruacji – na terenie Polski Wschodniej, tych ognisk praktycznie nie ma – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Na wsparcie będą mogli liczyć również gospodarze, którzy czasowo zawieszą hodowlę świń, mimo iż nie jest ona podstawową formą produkcji.

– O taką pomoc wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej, ale także na etapie uzgodnień międzyresortowych jest projekt rozporządzenia w tej sprawie, aby taka pomoc trafiała do rolników – wyjaśnił wiceminister Jacek Bogucki.

Prace toczą się także nad zaporą na wschodniej granicy Polski. Jej zadaniem będzie zatrzymanie wirusa. Koszt budowy szacowany jest na 235 mln zł. Z końcem lutego pojawiło się już 108. ognisko ASF.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl