fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Projekt specustawy o ASF przyjęty przez Senat

Senat bez poprawek przyjął projekt specustawy o ASF; „za” głosowali wszyscy obecni na sali senatorowie (74 osoby). Ustawa zakłada wykup świń ze stref zagrożonych i przerób mięsa na konserwy, a następnie zakup tych produktów przez instytucje państwowe.

Ustawa ma pomóc rolnikom w sprzedaży zdrowych tuczników z tzw. stref zagrożonych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Każda świnia, która zostanie zakupiona, będzie przebadana, ale jej mięso nie trafi bezpośrednio do handlu, lecz będzie przerobione w temperaturze powyżej 80 st. Celsjusza.

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki, który prezentował stanowisko rządu podczas debaty w Senacie, zwrócił uwagę, że ustawa zapobiegnie także nielegalnemu obrotowi mięsem.

– Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której rolnicy, producenci trzody chlewnej na tym terenie będą szukać nielegalnych źródeł zbycia tych świń, które u nich przerastają. Jeśli nie damy instrumentu wsparcia dla rolników, jeśli nie damy też instrumentu zbytu dla przemysłu, który zajmie się tym przetwórstwem, to zacznie się nielegalny obrót, a to zwiększa niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się choroby, bo wśród zdrowych zwierząt mogą być również wywiezione pojedyncze chore. Wśród mięsa od zdrowych zwierząt może być również wywiezione mięso chore, bo będą jeździć także zwierzęta nieprzebadane – podkreślił Jacek Bogucki.

Ustawa ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu. Teraz trafi do podpisu prezydenta.

RIRM

drukuj