By Gagorski - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2011-05-08-Procesja_na_Ska%C5%82k%C4%99-bp_J%C3%B3zef_Guzdek-Gagorski.jpg, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75162146

4 września ingres nowego metropolity białostockiego ks. abp. J. Guzdka

W sobotę 4 września odbędzie się ingres do archikatedry nowego metropolity białostockiego księdza arcybiskupa Józefa Guzdka – poinformowała we wtorek Archidiecezja Białostocka. Dzień wcześniej dojdzie do formalnego, kanonicznego objęcia archidiecezji przez duchownego.

Ks. abp Józef Guzdek zastąpi arcybiskupa Tadeusza Wojdę, który został metropolitą gdańskim.

Nowy metropolita białostocki urodził się 18 marca 1956 r. w Wadowicach. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 maja 1981 r. w krakowskiej katedrze na Wawelu, przez 13 lat pełnił posługę wikariusza w parafiach archidiecezji krakowskiej, a następnie przez 4 lata był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej.

W 1998 r. uzyskał tytuł doktora teologii na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie; pracował m.in. na stanowisku rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. 14 sierpnia 2004 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym tej archidiecezji.

Święcenia biskupie przyjął 15 września 2004 r. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach; dewizą biskupią jego posługi są słowa: „In Te Domine speravi+ (Tobie, Panie, zaufałem).

4 grudnia 2010 r. ks. bp Guzdek został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem polowym Wojska Polskiego. Od 1 sierpnia 2015 r. ma stopień wojskowy generała brygady. Do czasu kanonicznego objęcia urzędu przez nowego biskupa polowego WP, pełni obecnie posługę biskupią w charakterze administratora apostolskiego ordynariatu polowego.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl