fot. podlaskie.kas.gov.pl/izba-administracji-skarbowej-w-bialymstoku

Podlaskie: KAS odzyskała 10,5 mln zł niezapłaconego podatku VAT w obrocie paliwami

Urząd Celno-Skarbowy w Białymstoku odkrył proceder związany z unikaniem zapłaty podatków przez firmę zajmującą się transgranicznym obrotem paliwami. Odzyskano 10,5 mln zł należnego podatku VAT – poinformowała w piątek podlaska KAS. Śledztwo prowadzi też prokuratura.

Z ustaleń Krajowej Administracji Skarbowej wynikało, że firma zarejestrowana w jednym z krajów UE unika rejestracji i rozliczania się z podatku VAT – poinformował asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Chodziło o zakupy na obszarze celnym Wspólnoty Europejskiej i sprzedaż krajową przez łańcuch fikcyjnych dostaw paliwa między tzw. znikającymi podatnikami. Według ustaleń KAS spółki te, jako podmioty faktycznie niedziałające, nie nabywały paliwa od kontrolowanej firmy i nie rozliczały podatków od transakcji wykazanych na fakturach zarówno zakupu, jak i dalszej krajowej odsprzedaży.

Postępowanie prowadzone przez KAS wykazało, że faktycznym odbiorcą towaru były podmioty będące kolejnym (czwartym, piątym) ogniwem w łańcuchu dostaw, w większości należące do tych samych właścicieli, do których należała kontrolowana firma.

„Dodatkowo ustalono, że była ona kierowana i nadzorowana przez Polaków i jej działalność faktycznie odbywała się na terenie naszego kraju. Wobec tego na spółce ciążył obowiązek rejestracji dla celów podatku VAT w Polsce oraz jego rozliczenia z tytułu zakupów wewnątrzwspólnotowych i sprzedaży krajowej” – dodał asp. Maciej Czarnecki.

Gdy proceder został odkryty i przerwany, dokonano zabezpieczeń pieniędzy na kontach firmy oraz odzyskano 10,5 mln zł niezapłaconego podatku VAT.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi też prokuratura.

PAP/RIRM

drukuj