fot. pl.wikipedia.org

Hiszpania: kongres Deputowanych zgodził się na przeniesienie zwłok gen. Franco

Kongres Deputowanych Hiszpanii podczas czwartkowego głosowania wyraził zgodę na ekshumację i przeniesienie zwłok generała Francisco Franco poza mauzoleum wojny domowej w Hiszpanii Valle de los Caidos.

Deputowani głosowali nad dekretem Rady Ministrów z 24 sierpnia br., który przewiduje, że ciało byłego hiszpańskiego dyktatora zostanie przeniesione poza bazylikę znajdującą się na terenie podmadryckiego mauzoleum.

Decyzja o przeniesieniu zwłok generała Franco zapadła w Kongresie głównie dzięki głosom deputowanych Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) oraz lewicowego Unidos Podemos. Parlamentarzyści Partii Ludowej (PP) i Ciudadanos wstrzymali się od głosu.

Zarówno politycy PP, jak i Ciudadanos, podczas poprzedzającej głosowanie debaty wskazywali, że decyzja o przeniesieniu zwłok Franco jest „kaprysem” socjalistycznego rządu Pedro Sancheza i sposobem na „zdobycie dodatkowego elektoratu”.

„Ten dokument jest próbą ukrycia słabości rządu w prowadzeniu aktualnych spraw, takich jak separatyzm, zarządzanie krajem, zatwierdzenie limitu wydatków budżetowych, potrzeba reformy finansowania gospodarki czy problem nielegalnej imigracji” – powiedział deputowany Ciudadanos Jose Manuel Villegas.

Ewentualne przeniesienie zwłok Franco będzie trudne, gdyż grób generała znajduje się wewnątrz bazyliki w Valle de los Caidos. Tymczasem sekretariat arcybiskupa Madrytu księdza kardynała Carlosa Osoro poinformował, że bez zgody rodziny Franco nie będzie możliwa ekshumacja. Odmawiają jej stanowczo potomkowie.

Zapowiedź ekshumacji Franco była jednym z pierwszych planów rządzącego od czerwca krajem Sancheza. Premier zapewniał jednak, że będzie dążył do usunięcia zwłok dyktatora w sposób „polubowny”.

W Valle de los Caidos zostało pochowanych 33,8 tys. ofiar wojny domowej w Hiszpanii, zarówno zwolenników, jak i przeciwników generała Franco. W kwietniu br. przeniesiono stamtąd ciała czterech osób. Wydarzenie to było efektem bezprecedensowej zgody sądu na prośbę rodzin wnioskujących o zmianę pochówku.

PAP/RIRM

drukuj