PAP/Andrzej Lange

Misja przywódców Polski, Słowenii oraz Czech na Ukrainie

Na Ukrainie przebywała delegacja szefów rządów Polski, Czech i Słowenii. Obecny w Kijowie wicepremier Jarosław Kaczyński podkreślił, że na Ukrainie potrzebna jest misja pokojowa Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

Na Ukrainę udali się we wtorek premier RP Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Słowenii, Janez Janša, oraz premier Czech, Petr Fiala. W Kijowie spotkali się oni z prezydentem i premierem Ukrainy. Jesteśmy tu, bo prowadzicie też naszą walkę – powiedział premier Słowenii.

– Bronicie także czegoś, co nazywamy podstawowymi wartościami europejskimi: wolność, demokracja, prawo każdego człowieka do wyboru własnego życia, a każdego kraju do suwerenności i obrania własnej drogi – zaznaczył Janez Janša.

Dlatego Unia Europejska, jak mówił premier Mateusz Morawiecki, musi jak najszybciej nadać Ukrainie status kandydata.

– Co więcej, musi zaprosić Ukrainę do Unii Europejskiej i użyć całej siły obronnej do obrony waszych domów. Postaramy się to zorganizować na całym świecie. Nigdy nie zostawimy was samych, będziemy z wami. Wiemy bowiem, że walczycie nie tylko o swój dom, o swoją wolność, o swoje bezpieczeństwo, ale także o nasze – zwrócił uwagę premier Mateusz Morawiecki.

https://twitter.com/PiotrMuller/status/1504046981697744898

Czeski premier, Petr Fiala, zapewnił Ukraińców, że nie są sami w walce z atakującą ich Rosją.

– Głównym przesłaniem naszej misji jest powiedzenie: „Nie jesteście sami, nasze państwa są z wami, Europa stoi razem z wami” – podkreślił premier Czech Petr Fiala.

Ukraina potrzebuje nie tylko solidarności i uznania, ale czynów i odwagi społeczności międzynarodowej – powiedział podczas wizyty w Kijowie wicepremier Jarosław Kaczyński.

– Sądzę, że potrzebna jest misja pokojowa NATO (być może szerszego układu międzynarodowego). Potrzeba jest misja, która będzie w stanie się obronić i będzie działała na terenie Ukrainy – ocenił wicepremier Jarosław Kaczyński.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dziękował europejskim politykom za wsparcie.

– W pełni ufamy tym krajom i ich przywódcom. Kiedy mówimy o gwarancjach naszego bezpieczeństwa, o naszej przyszłości w Unii Europejskiej czy o polityce sankcji jesteśmy pewni, że wszystko, o czym mówimy, osiągnie swoje cele dla naszego kraju, naszego bezpieczeństwa i naszej przyszłości – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że z takimi przyjaciółmi, krajami, sąsiadami i partnerami Ukraina zwycięży.

https://twitter.com/PiotrMuller/status/1504046981697744898

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl