MF chce przedłużenia zasad dot. janosikowego

Przedłużenie na trzy lata obecnych zasad obliczania i wypłat tzw. janosikowego – zakłada skierowany do konsultacji projekt Ministerstwa Finansów.

W opinii resortu przedstawiona nowelizacja stanowi realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z marca 2014 r., a jej brak oznaczałby dla większości województw stratę części dochodów.

Poza tym proponowane zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu mają pozwolić na przygotowanie nowych kompleksowych przepisów.

Poseł Arkadiusz Czartoryski, przewodniczący sejmowej komisji administracji, zwraca uwagę, że dysproporcje między np. Warszawą a mniejszymi miastami są nadal widoczne. Dodaje, że potrzebny jest system wyrównania, a opracowanie nowego rozwiązania  wymaga czasu.

– Takie miasta jak Warszawa czy inne najbogatsze miasta w Polsce – w których lokowane są najważniejsze urzędy, najważniejsze instytucje, siedziby, w większości, największych koncernów, przedsiębiorstw – powinny dzielić się w jakiś sposób tymi obszarami w Polsce, które nie mają takich dochodów. Na pewno jakiś system wyrównania musi istnieć. Rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął bardzo wiele decyzji, które skutkują budżetowo, więc żeby ten budżet nie został zrujnowany, musi upłynąć troszeczkę czasu. Gdybyśmy dzisiaj zlikwidowali janosikowe, to natychmiast praktycznie większość województw i bardzo duża część miast zwróciłaby się do rządu z prośbą o uzupełnienie tej luki w dochodach. Dlatego ta reforma musi być gruntowna i stąd rząd potrzebuje na to czasu – wskazuje Arkadiusz Czartoryski.

Trybunał Konstytucyjny dwa lata temu orzekł, że przepisy o janosikowym dot. województw są niezgodne z ustawą zasadniczą, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań.

Tzw. janosikowe to system subwencji, polegającej na przekazywaniu przez bogatsze gminy części dochodów do biedniejszych samorządów. Największym płatnikiem janosikowego jest województwo mazowieckie.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl