By Ministerstwo Finansów - [1], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61570053

Wielkopolskie: Funkcjonariusze KAS wykryli kolejne firmy wyłudzające VAT

Funkcjonariusze KAS z Ministerstwa Finansów i Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu wykryli kolejne podmioty wyłudzające podatek VAT. Działania firm m.in. z Poznania i Sierakowa naraziły Skarb Państwa na ok. 1,4 mln zł strat.

Jak tłumaczyła rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, sprawa została wszczęta na podstawie informacji z Departamentu Nadzoru nad Kontrolami Ministerstwa Finansów o firmach z branży remontowo – budowalnej, zajmujących się również zatrudnianiem obcokrajowców.

„Działalność tych podmiotów koncentrowała się na fikcyjnych usługach oraz transakcjach z wykorzystaniem do tego celu tzw. pustych faktur” – podała.

W połowie grudnia funkcjonariusze przeszukali cztery lokalizacje na terenie Poznania, Przeźmierowa i Sierakowa. Spychała-Szuszczyńska zaznaczyła, że jako materiał dowodowy zajęto dokumenty księgowe wraz z nośnikami danych. Ponadto na rachunkach bankowych zabezpieczono ok. 380 tys. zł.

„Jak ustalono, podmioty uczestniczące w procederze pośredniczyły we wprowadzeniu do obrotu gospodarczego fikcyjnych faktur opiewających na znaczne wartości, dotyczących głównie usług budowlanych” – wskazała rzeczniczka.

Dodała, że większość transakcji, których dotyczyły ujawnione faktury, w rzeczywistości nie miała miejsca, a faktury służyły wyłącznie do nabycia tzw. „kosztów”.

Szacunkowe straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku od towarów i usług wynoszą ok. 1,4 mln zł.

PAP

drukuj