fot. www.gov.pl

Min. T. Kościński: Nie ma podstaw prawnych, by obniżyć VAT na jedzenie do zera

Minister finansów Tadeusz Kościński ma nadzieję, że premier wywalczy w Komisji Europejskiej tymczasową obniżkę VAT na żywność, a także uzyska zgodę, by instytucje finansowe nie mogły kupować certyfikatów ETS.

Osiągnięcie tych celów mogłoby wpłynąć na zahamowanie wzrostu inflacji w Polsce. Jej poziom coraz bardziej zbliża się do 8 proc. W listopadzie wskaźnik ten wyniósł 7,7 proc.

Szef resortu finansów na antenie Programu 3 Polskiego Radia zauważył, że obecnie nie ma podstaw prawnych, by zastosować w Polsce obniżkę podatku VAT na żywność do zera.

Dzieje się tak mimo porozumienia osiągniętego w tym tygodniu przez unijnych ministrów finansów ws. nowelizacji unijnej dyrektywy VAT – wyjaśnił Tadeusz Kościński. Dodał, że ta dyrektywa będzie dopiero za dwa-trzy lata.

– Zgodą ministrów finansów jest kierunkowe ETS. Parlament Europejski musi wydać swoją opinię, później jeszcze Rada Europejska musi dać zgodę i wtedy dopiero będzie ta dyrektywa, więc spodziewajmy się, że oficjalnie to nastąpi za 2-3 lata. Na dzień dzisiejszy nie ma podstaw prawnych, by obniżyć VAT na jedzenie z 5 proc. do zera, ale mamy nadzieję, że pan premier w przyszłym tygodniu na Radzie wywalczy taką możliwość, przynajmniej tymczasowo – mówił minister finansów.

Tadeusz Kościński ocenił też, że jest duża szansa, iż premier uzyska zgodę na blokadę możliwości kupowania certyfikatów w unijnym systemie handlu emisjami przez instytucje finansowe. Wpłynie to na obniżenie cen certyfikatów i spadek cen energii – podkreślił szef resortu finansów.

Premier Mateusz Morawiecki ma zabiegać o te sprawy na przyszłotygodniowym spotkaniu Rady Europejskiej. Obecnie trwają przygotowania do tego posiedzenia.

W związku z tym szef polskiego rządu bierze udział w wideokonferencji z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. W spotkaniu uczestniczą też szefowie rządów Dani, Słowacji i Irlandii.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl