fot. https://cba.gov.pl

KAS: Co najmniej 700 tys. zł zaległości w VAT spółki handlującej w internecie

Co najmniej 700 tys. zł zaległości w podatku VAT wykryli kontrolerzy z podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej  w działalności firmy z Łodzi zajmującej się handlem w internecie. Na rachunkach tego podmiotu zablokowano ponad 130 tys. zł – poinformowała w czwartek służba celno-skarbowa.

Jak poinformował st. asp. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej, jej analitycy wykryli, że jedna z łódzkich firm prowadzących sprzedaż towarów na portalu internetowym unika płacenia podatku VAT. Według ustaleń administracji celno-skarbowej spółka nie wystawiała dowodów sprzedaży i nie składała wymaganych deklaracji podatku VAT.

Czarnecki dodał, że do identyfikacji podatnika użyty został System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR), który pozwala na wykrycie wykorzystywania sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. KAS zaległości w należnym podatku VAT spółki wyliczyła na co najmniej 708 tys. złotych. W związku z narażeniem Skarbu Państwa na taką stratę na rachunkach bankowych firmy zablokowała ponad 130 tys. zł.

„Wobec spółki wszczęta została kontrola celno-skarbowa. Sprawa jest rozwojowa” – dodał Czarnecki.

Niedawno podlaska KAS wykryła zaległości podatkowe mazowieckiej spółki z branży usług medialnych. Po kontroli zapłaciła ona 5 mln zł zaległego podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) wraz z odsetkami. Kontrole za lata 2016-2017 wykazały, że firma wykorzystywała powiązania kapitałowe oraz stosowała mechanizm transferu należności licencyjnych za granicę, który prowadził do nieuprawnionego skorzystania ze zwolnienia z poboru i zapłaty podatku u źródła.

PAP

drukuj