ABW zatrzymała pięć osób, które miały wyłudzać podatek VAT

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pięć osób, które miały wyłudzać podatek VAT przy fikcyjnym obrocie różnymi towarami – dowiedziała się dzisiaj PAP. Jedną z zatrzymanych osób poszukiwała policja do odbycia kary i w związku z innymi przestępstwami.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził, że do zatrzymań dokonanych przez agentów lubelskiej delegatury ABW doszło 17 października, jednak wcześniej nie informowano o sprawie.

„W związku z działalnością grupy przestępczej Skarb Państwa został narażony na straty w wysokości ok 300 mln zł” – podał.

Zatrzymani, to Wiesław H. i Andrzej K., którzy kierowali spółkami wyłudzającymi VAT, a troje pozostałych – Agnieszka L.-L., Adrian U. i Tomasz S. pracowali w firmach i odpowiadali m.in. za ich dokumentację. ABW zatrzymała ich w ramach szerszego śledztwa, w którym zatrzymano wcześniej łącznie 70 osób.

Do zatrzymania tej piątki doszło na Śląsku i w Małopolsce. Podczas przeszukań dokonanych przez funkcjonariuszy w miejscach zamieszkania zatrzymanych zabezpieczono samochód BMW.

Z ustaleń śledczych wynika, że Wiesław H. kierował działającymi od 2013 r. spółkami wykorzystywanymi do obrotu panelami fotowoltaicznymi, a Andrzej K. spółkami – polską i czeską – zajmującymi się obrotem aluminium i stalą. Firmy miały brać udział w karuzeli podatkowej. Andrzeja K. poszukiwała policja w związku z innymi przestępstwami i trafił do więzienia, jako skazany w innej sprawie,.

W Prokuraturze Regionalnej w Lublinie zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem oraz oszustwa – powiedział PAP Stanisław Żaryn. Grozi za to do 10 lat więzienia – dodał.

Prokurator zdecydował, że zastosuje poręczenia majątkowe od 20 tys. do 400 tys. zł, zakazu opuszczania kraju i dozór policji wobec Wiesława H., Agnieszki L.-L. i Tomasza S. Wystąpił o areszt dla Adriana U.

Stanisław Żaryn podał, że w całej sprawie, której jednym z wątków są ostatnie zatrzymania ABW, straty Skarbu Państwa szacowane są na ok. 300 mln zł, a sprawa nadal ma charakter rozwojowy

PAP/RIRM

drukuj