ABW zatrzymała dwie osoby z grupy przestępczej wyłudzającej VAT przy obrocie kawą

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie osoby, które miały należeć do międzynarodowej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT przy nielegalnym obrocie kawą – dowiedziała się w piątek PAP.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w piątek PAP, że to dwie kolejne osoby zatrzymane przez ABW w tym śledztwie. Do zatrzymań dokonanych przez agentów z wydziału zamiejscowego ABW w Olsztynie doszło we wtorek w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie) – podał.

W wyniku działalności tej międzynarodowej grupy przestępczej Skarb Państwa poniósł straty sięgające co najmniej 25 mln zł – wynika z dotychczasowych ustaleń śledczych.

„Zatrzymani w Inowrocławiu należeli do grupy, która w latach 2014-16 zajmowała się nielegalnym obrotem kawą. Śledczy z ABW podejrzewają, że stworzyli spółki słupy, a wystawiając fałszywe faktury dokumentowano fikcyjny obrót kawą, na podstawie którego wyłudzano zwrot podatku VAT” – powiedział PAP Stanisław Żaryn.

Śledztwo olsztyńskiego wydziału zamiejscowego ABW nadzoruje Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Tam dwaj zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz popełnienia wielu przestępstw skarbowych.

Stanisław Żaryn podał, że prokurator zastosował wobec nich poręczenie majątkowe, zakazał opuszczania kraju oraz wydał nakaz dozoru policyjnego.

Wcześniej w tej sprawie prokuratura zdecydowała o postawieniu zarzutów trzem osobom – dwie są poszukiwane listem gończym, a jedna trafiła do aresztu na trzy miesiące.

PAP/RIRM

drukuj