KE zdejmie z Polski procedury nadmiernego deficytu?

Resort finansów liczy, że w połowie czerwca Komisja Europejska zdejmie z Polski procedurę nadmiernego deficytu. To może według przedstawicieli ministerstwa finansów przyczynić się do podjęcia dyskusji o ewentualnym odmrożeniu płac w budżetówce, powrocie do 22proc. stawki VAT czy wzroście kwoty wolnej od podatku. 

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk, doktor nauk ekonomicznych nie spodziewa się, żadnych zmian w podatku dodanym.

Kiedyś obiecano, że podwyższone stawki VAT będą trwały tylko trzy lata. W tej chwili to już jest piąty rok obowiązywania tych stawek. Nie sądzę, żeby to spowodowało powrót do poprzedniej stawki VATu. Oczywiście tego rodzaju informacje mają charakter wyborczy. Dobrze by było rzeczywiście podwyższyć płace w sferze budżetowej, które nie są podwyższane od ponad 5 lat. Tego rodzaju informacje mają służyć poprawieniu nastrojów. One nie odzwierciedlają znaczącej poprawy sytuacji budżetowej, czy szerzej finansów publicznych – powiedział europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Nasz kraj jest objęty procedurą nadmiernego deficytu od 2009 r.

Zgodnie z unijnymi regulacjami procedura nadmiernego deficytu zostaje uchylona, jeżeli dane zgłoszone za poprzedni rok wykazują, że deficyt był mniejszy niż 3 proc. PKB.

Według GUS-u ubiegły rok zamknął się deficytem w wysokości 3,2 proc. PKB.

RIRM

drukuj