fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] Min. Waszczykowski: MSZ ponowi apel do Timmermansa o argumentacje ws. zagrożenia praworządności w Polsce

Komisja Europejska nie przedstawiła żadnych argumentów prawnych  ws. reform sądownictwa w Polce – tak minister Witold Waszczykowski skomentował w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja odpowiedź wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa w sprawie polskiej praworządności. Jak dodał, z tego powodu MSZ ponowi apel o argumentacje ws. zagrożenia praworządności w Polsce.

List w tej sprawie szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych wystosował w ubiegłym tygodniu. Poprosił w nim Fransa Timmermansa o doprecyzowanie zaleceń Brukseli z 26 lipca. Zgodnie z nimi, Komisja Europejska wzywa Polskę do rozwiązania wszystkich zidentyfikowanych problemów ws. sądownictwa w ciągu miesiąca. W sytuacji odwołania sędziów Sądu Najwyższego Bruksela grozi uruchomieniem art.7.

Minister Witold Waszczykowski w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja zapowiedział, że MSZ ponowi apel do wiceprzewodniczącego KE o szczegółową argumentacje ws. zagrożenia praworządności w Polsce.

– Niestety musimy ponownie zgłosić się do wiceprzewodniczącego Timmermansa o wyjaśnienia, dlatego że jego odpowiedź jest niesatysfakcjonująca. W dalszym ciągu nie chce pokazać argumentów, w dalszym ciągu wyraża opinie o rzekomym zagrożeniu dla praworządności, natomiast nie pokazuje tych dokładnych argumentów dlatego, że przecież my jeszcze prawa znacząco nie zmieniliśmy w Polsce. Kilka aktów, które miały wejść w życie, zostały zatrzymane poprzez veto prezydenckie. Odnosi się raczej do zamierzeń, do przyszłości reform, które jeszcze nie weszły w życie i w związku z tym uważam, że jego interwencja jest niezasadna – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

W liście zwrotnym Frans Timmermans zaprosił polskie władze do Brukseli, by omówić zalecenia Komisji Europejskiej ws. reformy sądownictwa.

Szef MSZ wskazał, że konstytucyjni ministrowie z państw członkowskich nie mają obowiązku tłumaczenia się przed unijnymi urzędnikami. Jednocześnie dodał, że Frans Timmermans podczas wizyty w Polsce nie skorzystał z możliwości rozmów w MSZ. W zamian za to brał udział w wiecach politycznych organizowanych przez „Gazetę Wyborczą”.

RIRM

drukuj