Górnicza „S” wnioskuje o upublicznienie notyfikacji KE

Górnicza „Solidarność” zwróci się do rządu z wnioskiem o upublicznienie dokumentu notyfikującego zgodę Komisji Europejskiej na pomoc dla polskich kopalń. Związkowcy podnoszą, że treść decyzji Komisji z listopada tego roku o wsparciu dla branży wciąż pozostaje tajemnicą.

Bruksela zgodziła się na przeznaczenie ok. 8 mld zł na załagodzenie skutków likwidacji niekonkurencyjnych kopalń do 2018 r.

Pracę nad dokumentem notyfikacyjnym odbyły się bez udziału strony społecznej – zaznacza Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.    

My nie pracowaliśmy nad tym dokumentem. Był on opracowany w dość dziwnym i tajnym zespole. Liczyliśmy, że to wszystko będzie przynajmniej konsultowane ze związkami zawodowymi. Nie chodzi tu tylko o „Solidarność”, ale ogółem o związki zawodowe. Odcinamy się od tego, bo na ten temat nikt z nami nie rozmawiał. Nie wiemy, co tam jest napisane, dlatego żądamy upublicznienia – zaznacza Kazimierz Grajcarek.

Program naprawczy dla polskiego górnictwa zakłada przekazanie zbędnego majątku kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w celu likwidacji. Ponadto przewiduje przekazanie 11 byłych kopalń Kompanii Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w zamian za zgodę ze strony Komisji rząd zgodził się na zakończenie wydobycia w 7 kopalniach, co ma nastąpić do końca 2017 r.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl