Zdewastowano Pomnik Poległych Stoczniowców w Gdańsku

Pracownicy Zarządu Dróg i Zieleni oczyścili gdański Pomnik Poległych Stoczniowców. Monument został sprofanowany. Stało się to najprawdopodobniej w nocy z poniedziałku na wtorek. Na trzech krzyżach tworzących monument ktoś wymalował farbą polityczne napisy.

O oczyszczeniu pomnika z wykonanych czarną farbą napisów poinformowała rzecznik prasowa Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Katarzyna Kaczmarek.

Sprawców dewastacji szuka gdańska policja, którą o zniszczeniu monumentu poinformował we wtorek tuż po godz. 8 przypadkowy przechodzień.

U podstaw trzech krzyży tworzących pomnik, ktoś wymalował napisy: „PO = złodzieje”, „Gdańsk zdrajcy”, „PiS! Wolność poza schematami”, „PiS!”, „PiS Wolność”. Niektóre z napisów były nieczytelne lub niezrozumiałe.

Jak poinformowała rzecznik prasowa gdańskiej policji, Aleksandra Siewert, na miejscu zdarzenia oględziny przeprowadzili policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego, a technik kryminalistyki zabezpieczył ślady. W okolicy pomnika znaleziono m.in. puszkę po farbie. Funkcjonariusze docierają do świadków.

Siewert wyjaśniła, że zabezpieczono już co najmniej jedno nagranie z miejskiego monitoringu, a policjanci starają się pozyskać ewentualne nagrania z innych kamer, w tym przemysłowych i prywatnych zainstalowanych w okolicy.

„Wstępnie zakwalifikowaliśmy to zdarzenia jako znieważenie pomnika i uszkodzenie mienia, za które to przestępstwa może grozić kara do 5 lat więzienia” – poinformowała Siwert.

Będący hołdem dla ofiar wydarzeń Grudnia 1970 r. Pomnik Poległych Stoczniowców stanął na placu Solidarności w 1981 r. Usytuowany tuż przy historycznej bramie prowadzącej niegdyś do gdańskiej stoczni monument składa się z trzech krzyży, z których każdy waży 42 tony i ma 42 metry wysokości. Krzyże spinają kotwice symbolizujące nadzieję i nawiązujące do wydarzeń z lat 1956, 1970 i 1980.

W dolnej części pomnika umieszczono płaskorzeźby przedstawiające pracę stoczniowców, a na jednej z nich wypisano fragment wiersza Czesława Miłosza: „który skrzywdziłeś człowieka prostego, śmiechem nad krzywdą jego wybuchając, nie bądź bezpieczny, poeta pamięta. Możesz go zabić, narodzi się nowy. Spisane będą czyny i rozmowy”.

Pomnik i plac, na którym stoi monument, odwiedzają prezydenci, szefowie rządów i inni ważni goście z całego świata. W czasie swojej wizyty w Gdańsku w 1987 r. pod pomnikiem modlił się Jan Paweł II. We wtorek, z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, pod pomnikiem mają złożyć kwiaty przedstawiciele lokalnych i regionalnych władz a także innych środowisk.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl