fot. sxc.hu

Ważą się losy połączenia PGG i KHW

Dziś w Brukseli przedstawiciele resortu energii, przeprowadzą rozmowy w sprawie połączenia. Połączenie Polskiej Grupy Górniczej i Katowickiego Holdingu Węglowego, które planowane jest do końca marca bieżącego roku.

Możliwość fuzji obu spółek przedstawił w ubiegłym tygodniu w Katowicach wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, który weźmie udział w dzisiejszych rozmowach z unijnymi urzędnikami.

– Wszystkie kopalnie, które są dzisiaj w Katowickim Holdingu Węglowym będą włączone, przynajmniej tak zakładamy, do Polskiej Grupy Górniczej. Spółka mieszkaniowa będzie funkcjonowała samodzielnie. Będziemy się zastanawiać nad budową pewnego podmiotu mieszkaniowego, w kontekście chociażby restrukturyzacji Kompani Węglowej, bo to jest aspekt szerszy. Katowicki węgiel będzie przekazywany do Węglokoksu, by tam wzmocnił potencjał sprzedażowy jak również jako podmiot, który miesza węgiel, to tworzy pewną jakość na rynku. Wydaje się, że to rozwiązanie jest korzystne – mówił Grzegorz Tobiszowski.   

W listopadzie 2016 r. Komisja Europejska dała Polsce zielone światło na wydanie 8 mld zł z budżetu państwa na likwidację kopalń w latach 2015 – 2018.

Na liście zakładów do zamknięcia na rok 2017 znalazły się kopalnie m.in.: Makoszowy, Sośnica, Rydułtowy, Śląsk i Krupiński.

Kolejne spotkanie przedstawicieli resortu energii w Brukseli, planowane  jest na luty.

RIRM

drukuj