Jest prozumienie rządu z górnikami

Górnicze związki zawodowe i strona rządowa podpisały porozumienie ws. planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Na początku marca mają się odbyć rozmowy ws. programu dla całego Śląska.

Porozumienie w śląskim urzędzie wojewódzkim podpisali pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk oraz szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, w obecności premier Ewy Kopacz, ministrów: Włodzimierza Karpińskiego i Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz licznego grona związkowców i samorządowców śląskich.

Premier przekonywała, że program naprawy polskiego górnictwa zabezpieczy polskich górników przed niestabilnością. Jest również gwarantem stabilności finansowej kopalń. W dokumencie zapisano docelowe połączenie kapitałowe z energetyką. WIĘCEJ

Szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz zaapelował do załóg o zakończenie protestów. Powiedział, że porozumienie jest trudne, ale dobre. Zapowiedział rozmowy dot. programu dla całego górnictwa.

Najważniejsze, że nie będą likwidowane kopalnie i  miejsca pracy – powiedział.

– Tego chcieliśmy praktycznie od dekady, bo to przecież jest normalne, że ci, którzy produkują węgiel, są wsadem do końcowego produktu, czyli do energii. Do tej pory niestety było tak, że ci, którzy ten węgiel produkowali, byli trochę po macoszemu traktowani przez tego głównego producenta. W tej chwili ten biznes będzie jednym biznesem, będzie biznesem, który – mam nadzieję – zabezpieczy interesy energetyczne Polski, ale przede wszystkim żeby to zabezpieczenie będzie skutkować zabezpieczeniem pracowników i mieszkańców Śląska – powiedział Dominik Kolorz. WIĘCEJ

To co się stało na Śląsku jest „wielką lekcją pokory dla premier Ewy Kopacz i całej rządowej koalicji PO – PSL – powiedział szef „Solidarności” Piotr Duda.

– Oni myśleli, że jakoś tam będzie, że przyjmą w nocy ustawę, będą likwidowali kopalnie. Nie! Ślązacy pokazali, że są z górnikami. Przecież to było jasne, że chcą przeciwstawić resztę społeczeństwa górnikom i związkowcom – tak zwani „górnicy krezusi” i „pasibrzuchy związkowe”. Okazało się, że dzisiaj wszyscy są razem i rząd nie miał innego wyjścia jak podpisać to porozumienie – powiedział Piotr Duda.

Przed południem w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach po raz kolejny spotkał się zespół roboczy, w skład którego weszło trzech związkowych liderów i przedstawiciele rządu: pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk, wiceminister skarbu Rafał Baniak i wiceminister pracy Jacek Męcina.

Do wtorku wieczorem zawieszono posiedzenie senackich komisji, które debatowały nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu węgla kamiennego. Koalicja rządowa PO-PSL błyskawicznie, w ciągu trzech dni, przeprowadziła ustawę przez Sejm.

Zgodnie z rządowym planem, 4 z 14 kopalń Kompanii Węglowej, które – wg rządu – generują 80 proc. strat spółki – trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Nowością w przyjętej przez sejm nowelizacji jest zapis zezwalający SRK na zbycie przejętej kopalni lub jej części.

Pozostałe 9 kopalń KW zostaną sprzedane nowej, zawiązanej przez Węglokoks spółce specjalnego przeznaczenia. Plan przewiduje także pakiet osłonowy dla pracowników.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl