Co dalej z kopalnią Makoszowy?

Poszczególne grupy górnicze są gotowe przyjmować pracowników z kopalni Makoszowy całymi brygadami. Praca będzie dla całej załogi, a pensje górników nie będą zmniejszone – zapewnił minister Krzysztof Tchórzewski. Polski resort energii i Komisja Europejska zdecydowały, że z końcem roku zakład zakończy wydobycie.

Jak przekonuje resort energii, likwidacja zabrzańskiej kopalni Makoszowy jest konieczna. Minister Krzysztof Tchórzewski zapewnił, że żaden z górników nie straci pracy.

– Chciałbym zapewnić górników, że nie tylko nie stracą pracy, ale także ich wynagrodzenia nie ulegną zmniejszeniu. To jest bardzo istotne, że tutaj żadnych strat nie ponoszą – zaznaczył Krzysztof Tchórzewski.

Zdaniem strony związkowej wspieranej przez polityków Platformy Obywatelskiej, kopalnia zrealizowała program naprawczy, przez co jej likwidacja nie jest konieczna. Jednak w ocenie Komisji Europejskiej i resortu energii, bez dotacji nie utrzyma się ona na rynku.

Zła sytuacja w górnictwie to efekt wieloletnich zaniedbań koalicji PO-PSL – przekonywał wiceminister Grzegorz Tobiszowski.

– Jeśli tamten rząd był tak dobry, miał takie pomysły, to skąd te 13,5 mld zł długu? Skąd te 8,5 mld zł długu w Kompanii Węglowej? 1,5 mld zł długu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Myślę, że są to pytania retoryczne – powiedział Grzegorz Tobiszowski.

Kopalnia Makoszowy zatrudnia blisko 1400 pracowników. Z myślą o nich w branży górniczej wciąż nieobsadzonych pozostaje ponad 2600 miejsc pracy. Nie przekonuje to jednak strony związkowej.

Przeciwko likwidacji kopalni górnicy będą protestować w najbliższy piątek.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl