fot. TV Trwam News

Tragiczny koniec poszukiwań w kopalni Rudna w Polkowicach

Ratownicy odnaleźli ciała trzech ostatnich górników poszukiwanych w Kopalni Rudna w Polkowicach. Ostateczny bilans ofiar śmiertelnych wczorajszego wstrząsu wzrósł do ośmiu.

– Mam ostatni komunikat, niestety smutny. Przed chwilą ratownicy dotarli do pozostałych trzech górników – wszyscy trzej nie żyją. Bilans tej tragedii to osiem osób nieżyjących. […] Chciałbym powiedzieć rodzinom, że robiliśmy wszystko, naprawdę wszystko, żeby ocalić górników, ale przegraliśmy. Chciałbym złożyć wszystkim najbliższym ofiar wyrazy szczerego współczucia i deklaracje, że zrobimy wszystko, aby im pomóc w tych trudnych chwilach – powiedział Paweł Markowski, dyrektor naczelny ZG Rudna.  

W związku z katastrofą dzisiejsze posiedzenie rządu zostało odwołane, a premier Beata Szydło udała się na Dolny Śląsk.

Prezydent Andrzej Duda, który przebywa obecnie z wizytą w Szwecji, przekazał kondolencje rodzinom zmarłych górników i zapewnił o pomocy ze strony władz.

– Chciałem złożyć wyrazy współczucia rodzinom. Chciałem zapewnić o opiece ze strony państwa nad rodzinami tych, którzy tragicznie odeszli. Jestem przekonany, ze rząd na czele z panią premier, ja także jako prezydent RP, dołożymy wszelkich starań, żeby ta opieka nad rodzinami była jak najlepsza – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Do samoistnego i bardzo silnego wstrząsu w kopalni Rudna w Polkowicach doszło wczoraj tuż po godzinie 21.00. Była to tak zwana górnicza ósemka w dziewięciostopniowej skali. W momencie wstrząsu pod ziemią przebywało 30 osób. Takie zjawiska jest bardzo trudno przewidzieć – zwraca uwagę dr inż. Łukasz Herezy z Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie.

– My przeciwdziałamy. Różnego rodzaju zabiegi techniczne, technologiczne wykorzystujemy po to, żeby zniwelować ryzyko powstania, natomiast nie jesteśmy w stanie w 100 procentach tego zjawiska wyeliminować – zaznacza dr inż. Łukasz Herezy.

Śledztwo dotyczące katastrofy w kopalni Rudna wszczęła Prokuratura Rejonowa w Lubinie.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj