Turcja: Erdogan i Putin rozmawiali telefonicznie o sytuacji w Aleppo

Prezydenci Turcji i Rosji Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin uzgodnili w środę w rozmowie telefonicznej, że „przyspieszą wysiłki” na rzecz zakończenia walk w Aleppo i pozwolą na dostarczenie pomocy humanitarnej do tego miasta na północnym zachodzie Syrii – poinformowała o tym turecka agencja prasowa Anatolia.

Kreml potwierdził w komunikacie, że do rozmowy doszło „z inicjatywy Turcji” oraz że dwaj przywódcy „wymienili poglądy na temat kryzysu syryjskiego, w tym sytuacji w Aleppo”.

Była to trzecia rozmowa Erdogana i Putina w ciągu bez mała tygodnia. Doszło do niej, gdy siły lojalne wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada, wspierane przez rosyjskie siły powietrzne, od kilku dni czynią postępy w odbijaniu wschodnich dzielnic Aleppo, kontrolowanych do tej pory przez syryjską opozycję.

Turcja i Rosja, których relacje ociepliły się po poważnym kryzysie dyplomatycznym z jesieni 2015 r., stoją po przeciwnych stronach konfliktu w Syrii. Ankara wspiera syryjskich rebeliantów w celu obalenia Asada, który z kolei popierany jest przez Moskwę.

Rosyjskie władze ogłosiły w środę, że oczekują wyjaśnień Turcji po wtorkowej wypowiedzi Erdogana, który przyznał, że tureckie wojsko rozpoczęło operację w Syrii, aby położyć kres rządom prezydenta Asada. Ani Kreml, ani rządowa agencja Anatolia nie sprecyzowały, czy kwestia ta była podnoszona podczas rozmowy Erdogana z Putinem.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow jest oczekiwany w czwartek w Turcji, gdzie zostanie przyjęty przez swego odpowiednika Mevluta Cavusoglu.

PAP/RIRM

drukuj