NATO przestrzega separatystów na Ukrainie i Rosję

NATO przestrzegło separatystów na wschodzie Ukrainy, którzy są wspierani przez Rosję, że jakiekolwiek próby zajmowania przez nich kolejnych terenów będą nie do przyjęcia. W ostatnich tygodniach sytuacja na wschodzie Ukrainy się zaostrza.

Jak napisała w oświadczeniu wicerzeczniczka Sojuszu Carmen Romero, kraje członkowskie omówiły sytuację i podkreśliły, że wszystkie strony powinny dążyć do „deeskalacji oraz wykazać powściągliwość”.

„Sojusznicy wyrazili głębokie zaniepokojenie z powodu ostatniej, nagłej eskalacji przemocy” na wschodzie Ukrainy – czytamy w komunikacie.

„Rosja ma szczególny obowiązek znalezienia rozwiązania politycznego” – dodała Romero, przypominając, że według NATO konflikt, który w ciągu 16 miesięcy pochłonął już ponad 6,8 tys. ofiar, musi zostać rozwiązany „drogą dyplomatyczną”.

„Drogą do pokoju” jest „pełne wdrożenie porozumień z Mińska”, dzięki którym w lutym wprowadzono kruche zawieszenie broni – zaznaczyła rzeczniczka.

Ostatnio, mimo rozejmu, starcia są coraz bardziej krwawe. W niedzielę, jak pisze agencja AFP, zginęło 10 osób, głównie w ostrzale wsi Sartana, w rejonie mającego strategiczne znaczenie portu Mariupol. Jest to ostatnie duże miasto na wschodzie kraju kontrolowane przez władze w Kijowie.

„Dla społeczności międzynarodowej jakakolwiek próba zajęcia dalszych części terytorium Ukrainy będzie nie do przyjęcia” – ostrzegła Romero.

Separatyści już wcześniej otwarcie wskazywali Mariupol jako swój następny cel.

Romero oświadczyła też, że „obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) muszą mieć możliwość wykonywania swej pracy w nieograniczony i bezpieczny sposób”. Organizacja, której obserwatorzy są rozmieszczeni w terenie, by nadzorować przestrzeganie porozumień z Mińska, w środę skarżyli się, że są nękani w bezprecedensowym stopniu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl