W poniedziałek PiS zatwierdzi listy wyborcze

Na poniedziałek zaplanowane jest spotkanie komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości, który ma zatwierdzić listy w wyborach parlamentarnych. Poza politykami PiS znajdą się na nich także członkowie Solidarnej Polski i Polski Razem.

Każdy okręg przesłał do centrali w Warszawie swoje propozycje w porządku alfabetycznym, które mogą być w poniedziałek uzupełnione przez kierownictwo partii. Władze Prawa i Sprawiedliwości ułożą też kolejność na liście.

W Warszawie tradycyjnie listę otworzy prezes partii Jarosław Kaczyński. „Dwójką” będzie były szef CBA Mariusz Kamiński. Z dalszych pozycji wystartuje, m.in. Andrzej Melak, brat Stefana Melaka, prezesa Komitetu Katyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Do Senatu z Warszawy mają wystartować, m.in.: Anna Maria Anders, córka gen. Andersa oraz były senator PiS Piotr Andrzejewski. W okręgu podwarszawskim liderem listy będzie szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Na dalszych miejscach znajdą się, m.in. Magdalena Merta – wdowa po wiceministrze kultury Tomaszu Mercie, poseł Jacek Sasin i poseł Jan Szyszko. Pod Warszawą do Senatu wystartują historyk Jan Żaryn i lekarz, były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Konstanty Radziwiłł.

Z listy kieleckiej na pewno wystartuje większość obecnych posłów ze świętokrzyskiego, m.in. Krzysztof Lipiec. Ostatnie miejsce otrzyma lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. W okręgu sieradzkim wystartować zamierza rzecznik sztabu wyborczego PiS poseł Marcin Mastalerek. W okręgu piotrkowskim liderem będzie wiceprezes PiS Antoni Macierewicz. Obok niego wystartować zamierzają, m.in. obecni posłowie – Robert Telus i Krzysztof Maciejewski.

Z okręgu krakowskiego do „jedynki” przymierzani są poseł Andrzej Adamczyk i Małgorzata Wassermann, córka posła Zbigniewa Wassermanna, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Kolejne miejsca są zarezerwowane dla posłów Ryszarda Terleckiego i Barbary Bubuli.

Szef Polski Razem Jarosław Gowin zamknie listę w Krakowie.

Z okręgu obejmującego zachodnią część Małopolski „jedynkę” ma kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. W okręgu nowosądeckim wystartują, m.in. Barbara Bartuś, Wiesław Janczyk i Anna Paluch. Z dalszego miejsca szansę na start może otrzymać polityk Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk.

W okręgu rzeszowskim „jedynką” będzie najprawdopodobniej poseł Józefa Hrynkiewicz. W okręgu koszalińskim otrzyma ją najprawdopodobniej poseł Czesław Hoc. W okręgu szczecińskim – szef komitetu wykonawczego PiS Joachim Brudziński. W okręgu bydgoskim – posłowie Tomasz Latos, Bartosz Kownacki i Piotr Król. W okręgu toruńskim – posłowie Łukasz Zbonikowski, Krzysztof Ardanowski i Anna Sobecka. W okręgu kalisko-leszczyńskim PiS chce ponownie wystawić posła Jana Dziedziczaka. Z dalszej pozycji wystartuje też Andrzej Dera, który współtworzył Solidarną Polskę.


TV Trwam News/RIRM

drukuj