PAP/Wojtek Jargiło

Górnicy świętowali Barbórkę

Msze święte w intencji górników, okolicznościowe akademie, występy orkiestr dętych, uroczyste obiady oraz spotkania pracowników i emerytów złożyły się na środowe obchody Barbórki na Górnym Śląsku. To właśnie dziś przypada wspomnienie świętej Barbary – patronki górników.

W Polsce w przemyśle wydobywczym pracuje ponad 180 tysięcy osób. Kilkakrotnie więcej zatrudniają firmy kooperujące z górnictwem. Tradycyjną barbórkę rozpoczyna Msza święta. Następnie w zakładach odbywają się uroczyste akademie, na których wręczane są odznaczenia. Górnicy gromadzą się też na biesiadach. Życzenia z okazji barbórki złożyli dziś m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz premier Mateusz Morawiecki.

– Wydobywacie najgłębszy polski potencjał. Dziękuje wam, weteranom pracy górniczej, rodzinom górniczym, a także wszystkim górnikom – za poświęcenie dla Polski. Ciężką pracą budujecie Polską gospodarkę, a swoją postawą, dajecie przykład odwagi, twardości charakteru, przywiązania do tradycji – mówił premier Mateusz Morawiecki.

 

Górnicy z niepokojem patrzą w przyszłość i plany wyeliminowania węgla z gospodarki europejskiej. Minister aktywów państwowych Jacek Sasin w specjalnym liście z okazji Barbórki zapewnia:

„Górnictwo to niezwykle ważna branża polskiej gospodarki, a węgiel w projektowanym miksie energetycznym był i jeszcze przez wiele lat będzie podstawowym źródłem energii i gwarancją bezpieczeństwa energetycznego kraju” – napisał wicepremier Jacek Sasin.

Barbórka jest też okazją do modlitwy za tych, którzy zginęli przy pracy. Od początku tego roku praca górnicza pochłonęła 22 ofiary. W całym 2018 roku zginęło 21 osób.

 

 

 

 

TV Trwam News

drukuj