Zarząd KHW przyjął plan naprawczy

Zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego przyjął plan naprawczy spółki na lata 2015-2020. Holding w ub. r. na sprzedaży węgla stracił 220 mln zł. Dzięki planowi bieżący rok ma zamknąć zyskiem.

Największy opór związkowców wzbudzało wygaszenie wydobycia w części kopalni Murcki-Staszic tzw. ruchu Boże Dary. Według porozumienia, po wydobyciu węgla z pokładów przygotowanych do eksploatacji, Boże Dary trafią do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Maszyny i urządzenia zostaną przeniesione do innych kopalń.

Na skutek tzw. naturalnych odejść (emerytury) i programu dobrowolnych odejść, zatrudnienie w spółce ma do 2020 r. zmniejszyć się o 4 tys. osób.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” powiedział, że sytuacja będzie monitorowana, ale porozumienie daje nadzieję.

– Odejścia mają być tylko z przyczyn naturalnych (ludzie odchodzą na emeryturę). Natomiast problem, który chcemy w związkowy sposób rozwiązać jest taki, żeby zwiększyć wydobycie, a tym samym zatrudnienie. Zobaczymy, w którą stronę to pójdzie. Na razie negocjacje trwają. Dajmy szansę. Te negocjacje pewnie będą uszczegóławiane, ale tu jest twarda gra rynkowa, jeśli chodzi o banki. Jeżeli było złe zarządzanie Holdingiem katowickim, to ktoś powinien ponieść za to odpowiedzialność – ten kto zarządzał, ale i ten kto nadzorował, czyli Rada Nadzorcza również powinna ponieść konsekwencje. Tego nie popuścimy – deklaruje Kazimierz Grajcarek.

Do Holdingu należą kopalnie: Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła, Wieczorek i Wujek. Część kopalni Mysłowice-Wesoła ma w maju trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Działając już samodzielnie kopalnia Wesoła ma przynosić pokaźne zyski.

Według zarządu bez działań naprawczych Katowicki Holding Węglowy utraciłby w kwietniu płynność finansową. Z końcem marca upływa termin spłaty kredytów na 170 mln zł. Podpisane porozumienie umożliwia negocjacje z bankami.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl