fot. flickr.com

Górnicy mogą dziś poznać projekt umowy społecznej dot. transformacji sektora węgla kamiennego

Niewykluczone, że dziś górnicy poznają projekt umowy społecznej, która określi szczegółowe zasady transformacji sektora węgla kamiennego. Resort aktywów państwowych ma przedstawić w Katowicach m.in. proponowany mechanizm finansowania górniczych spółek w tym okresie.

O szczegółach umowy dyskutowały od połowy października do początków grudnia zespoły robocze, powołane w spółkach węglowych oraz na szczeblu centralnym. Ich rekomendacje mają być wzięte pod uwagę przy tworzeniu projektu dokumentu.

Górnicy oczekują, że w dyskusję o przyszłości górnictwa włączy się premier. Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej ,,Solidarności” Dominik Kolorz wskazał, że branża chce jasnej informacji.

– Niespełna 3 miesiące temu podpisaliśmy bardzo trudne porozumienie dotyczące transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego, w części powiązanej z transformacją sektora energetycznego. Tak jak byłem bardzo umiarkowanym optymistą co do tego, że porozumienie, mimo że trudne, bo zakłada długofalową likwidację sektora górniczego, teraz po tych konkluzjach i po szczycie optymistą już nie jestem. Wydaje mi się, że niestety jest czas, że przy tak trudnych rozmowach, tak bardzo znaczących dla naszego społeczeństwa i dla naszej gospodarki, powinien bezpośrednio brać udział premier Rzeczypospolitej – zaznaczył Dominik Kolorz.

Na ostatnim szczycie UE unijni liderzy uzgodnili zwiększenie celu klimatycznego na 2030 rok. Według ustaleń, emisja gazów cieplarnianych ma być zmniejszona do tego czasu o co najmniej 55 proc. Poprzedni cel zakładał 40 proc. w porównaniu z poziomem z roku 1990. Dotychczasowe prace nad umową społeczną w sprawie transformacji górnictwa, w powołanych pod tym kątem zespołach, bazowały na celu w postaci redukcji o 40 proc.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl