W ciągu 30 lat Leśne Gospodarstwa Węglowe pochłoną dodatkowy milion ton CO2

W ciągu 30 lat Leśne Gospodarstwa Węglowe pochłoną dodatkowy milion ton dwutlenku węgla – to założenia pionierskiego projektu polskich leśników. Został on zaprezentowany podczas szczytu klimatycznego COP 24 w Katowicach.

Leśne Gospodarstwa Węglowe to wydzielone w polskich lasach obszary służące zwiększeniu pochłaniania CO2. Celem jest ustanowienie lasów jako jeden z filarów działań służących ochronie klimatu.

Na 12 tys. hektarów tych terenów będą prowadzone dodatkowe działania, m.in. zwiększanie udziału pewnych gatunków drzew, zróżnicowanie warstw drzewostanu oraz zapobieganie nadmiernym uszkodzeniom leśnej gleby.

To sukces na skalę międzynarodową, że możemy wykorzystać możliwości zapisane w porozumieniu paryskim – podkreślił Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Porozumienie paryskie w 2015 r. dało państwom szansę i wskaźnik, że mogą się przyczynić do ochrony klimatu takimi metodami, jakie posiadają, a zatem najtańszymi i najbardziej dostępnymi. W przypadku tej części Europy są to lasy. Czyli z jednej strony – zwiększenie powierzchni i rozwój lasów oraz terenów zielonych, jak również zwiększenie ilości drewna i biomasy na hektarze, która to ilość pozwoli na zrównoważony rozwój, budowanie miejsc pracy i rozwój lokalnych społeczności – zaznaczył Andrzej Konieczny.

Polskie Lasy Państwowe rocznie sadzą pół miliarda nowych drzew. Oprócz dbania o środowisko, gospodarka leśna tworzy ok. 2 proc. polskiego PKB i przyczynia się do wzrostu eksportu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl