fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

D. Kolorz po spotkaniu z F. Timmermansem: w sprawie odejścia od węgla Unia swoje, a my swoje

W sprawie odchodzenia od węgla Unia Europejska mówi swoje, a my swoje – ocenił przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, Dominik Kolorz, po poniedziałkowym spotkaniu wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa ze stroną społeczną w Chorzowie.

Na poprzedzającej chorzowskie spotkanie ze związkami konferencji prasowej wiceprzewodniczący Timmermans ocenił, że redukcja zależności energetycznej UE od Rosji może skutkować spalaniem większej ilości węgla, jest to jednak sytuacja chwilowa. Podkreślił przy tym, że konieczne jest przyspieszenie transformacji w kierunku energii odnawialnej.

„Dobrze, że w ogóle do tego spotkania doszło, aczkolwiek wielkim optymistą po nim nie jestem, bo wyraźnie jednak widać, że Unia swoje, a my swoje” – skomentował przebieg spotkania Kolorz.

„Jedyną ewentualną jaskółką nadziei jest to, że kwestia umowy z notyfikacją umowy społecznej (określającej m.in. harmonogram likwidacji kopalń) w Unii Europejskiej być może z inicjatywy pana przewodniczącego ruszy” – uznał.

„Natomiast padały też tu dosyć niebezpieczne sformułowania, dotyczące chociażby czasu określonego w naszej umowie społecznej. Pan Timmermans jest przekonany, że można szybciej odejść od węgla, nawet w takiej trudnej sytuacji związanej z bezpieczeństwem energetycznym. My twierdzimy, że 2049 r. jest święty, a być może nawet w obecnej sytuacji trzeba by trochę pokombinować dalej, nie wiem czy do 2055 r. czy do 2060 r.” – zasygnalizował związkowiec.

„Nie rozumiemy się też w kontekście takim, że pan komisarz twierdzi, że polityka klimatyczna działa bardzo pozytywnie na przemysł. My twierdzimy, że zupełnie odwrotnie, bo my tutaj tego przemysłu w Europie mamy coraz mniej, a ten, który jest, on akurat bazuje nie chociażby na naszych minerałach, nie na naszej energii; przemysł ogólnie się zwija. Tak więc rozmowa twarda, ale optymistycznych elementów dużo z niej nie ma” – zaznaczył Kolorz.

„My panu komisarzowi jednoznacznie powiedzieliśmy, tak samo, jak mówimy przedstawicielom naszego rządu: to, co zostało podpisane (umowa społeczna), musi zostać zrealizowane. Jeżeli w Unii Europejskiej jest taki trend, że bardzo ważne jest zdanie społeczeństwa, organizacji społecznych, to ta umowa społeczna jest wyrazem takiego porozumienia” – podkreślił szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

„Podkreślaliśmy dzisiaj niejednokrotnie, że przecież ten proces transformacyjny na Śląsku trwa już ponad 30 lat, że owszem, mamy takie perełki, jak Katowice, gdzie można powiedzieć, że jest fajnie, ale mamy też takie miejsca, jak Bytom, Siemianowice, Świętochłowice, gdzie po 30 latach to są dalej miasta biedy i bezrobocia. Powiedzieliśmy też, że ze Śląska w przeciągu ostatnich 15 lat wyemigrowało prawie milion ludzi, także to nie jest tak, że młodzi ludzi mają tu świetlaną przyszłość” – zrelacjonował.

„Jedynym elementem, co do którego się nie różnimy, to to, że transformacji trzeba dokonać. Natomiast tempo, zasady i cele – jednak są zdecydowanie różne” – uściślił Dominik Kolorz.

Frans Timmermans, odpowiadając w poniedziałek na pytanie dziennikarzy o perspektywę zwiększania wydobycia węgla w Polsce w kontekście kryzysu energetycznego wywołanego przez rosyjską agresję na Ukrainę wskazał, że chwilowe zwiększenie wykorzystania węgla w Unii wynika m.in. z redukcji importu gazu z Rosji.

„Jeżeli dalej będziemy redukować zależność energetyczną od Rosji, jak to zrobiliśmy np. redukując import gazu z tego kraju z 40 do 10 proc., to oczywiście oznacza, że Unia Europejska będzie spalać więcej węgla niż wcześniej spalaliśmy” – przyznał podczas konferencji prasowej polityk, odpowiedzialny w Komisji m.in. za wrażanie zasad tzw. Europejskiego Zielonego Ładu.

Ocenił, że ta tendencja jest chwilowa.

„Zakładamy, że jest to chwilowa sytuacja, że przyspieszymy transformację w kierunku energii odnawialnej, która jest o wiele tańsza od węgla i oczywiście o wiele czystsza” – wyjaśnił Timmermans przypominając, że unijnym celem jest osiągnięcie do 2030 r. poziomu 45 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych, co oznacza zwiększenie ambicji wobec wcześniejszych założeń.

„Zwiększamy także cele jeśli chodzi o oszczędzanie energii. Tym, co robi wrażenie, jest tempo, w jakim polscy obywatele przechodzą na systemy solarne i pompy ciepła. Polska jest tu absolutnie liderem, w żadnym innym kraju tak się nie dzieje” – zaakcentował wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej.

Pytanie do Timmermansa o perspektywę zwiększenia wydobycia węgla w polskich kopalniach po rosyjskiej agresji na Ukrainę nawiązywało do toczącej się w ostatnich miesiącach na Śląsku dyskusji dotyczącej horyzontu i dynamiki działania polskiego górnictwa węgla kamiennego, w kontekście obecnego olbrzymiego popytu na węgiel – po wprowadzeniu embarga na surowiec z Rosji.

Przyszłość górnictwa węgla energetycznego reguluje podpisana w maju ubiegłego roku między rządem a związkami zawodowymi umowa społeczna, przewidująca stopniowe wygaszanie kopalń węgla energetycznego do 2049 roku, przy czym – zgodnie z towarzyszącym umowie harmonogramem – likwidacja miałaby przyspieszyć od 2034 roku. Górnicze związki przekonują, że w obecnej sytuacji harmonogram wygaszania powinien zostać zmieniony, a kopalnie powinny inwestować w nowe złoża, by nie tylko utrzymać, ale i zwiększać poziom wydobycia.

Podobny pogląd prezentowali niektórzy przedstawiciele rządu, m.in. wicepremier Jacek Sasin, który w jednej z wypowiedzi ocenił, że przed uruchomieniem w Polsce energetyki jądrowej żadna kopalnia nie powinna zostać zamknięta. Dotąd nie zapadły jednak decyzje o nowych, rozwojowych inwestycjach w górnictwie.

W swoich wypowiedziach przedstawiciele rządu zaznaczali, że niezmieniona pozostaje data 2049 r. jako moment zakończenia działalności górnictwa węgla energetycznego w Polsce. Program, zakładający wygaszanie kopalń w tym właśnie terminie, został zgłoszony do notyfikacji w Komisji Europejskiej.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl