(fot.PAP)

Poważne problemy w sektorze węgla kamiennego

Posłowie, na wniosek klubu PiS, wysłuchali dziś informacji ministra gospodarki w sprawie „poważnych problemów w sektorze węgla kamiennego, w szczególności spółek Kompania Węglowa oraz Katowicki Holding Węglowy, drastycznego spadku rentowności obydwu spółek.

Polska jako główny kraj węglowy w Europie, posiadający najwięcej zapasów tego surowca także na przyszłość, stanowi dla Europy poważną szansę na bezpieczeństwo energetyczne w oparciu o swoje zasoby – powiedział wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Podkreślał, że w 2012 roku wydobycie węgla kamiennego wyniosło 78,1 mln ton,  o ok. 2,7 mln ton więcej niż w 2011 roku. W ubiegłym roku sprzedano 71,2 mln ton. Największy spadek odnotowały: Kompania Węglowa ok. 15 proc. i Katowicki Holding Węglowy 11,3 proc. Wpływ miał na to  spadek o ok. 7 proc. produkcji energii w elektrowniach opartych na węglu kamiennym,  które są odbiorcą ponad połowy krajowej produkcji węgla. Spadła też sprzedaż klientom indywidualnym.

Poseł  wnioskodawca Grzegorz Tobiszowski podkreślał, że dostęp do nośników energetycznych decyduje o istnieniu suwerennego państwa. Tymczasem dowiadujemy się, że Kompania Węglowa notuje 300 mln zł. Rząd miał czas na zareagowanie.

– Przecież Agencja Rozwoju Przemysłu co roku dostaje pieniądze na analizę rynku sektora kamiennego! Analizuje ceny. Od 2011 roku nie można było stwierdzić, że nastąpi sytuacja kryzysowa? Przecież to nie jest piekarnia, gdzie dziś coś stworzymy, a jutro sprzedamy. To są pewne procesy. Niepokojące jest to, że pojawiający się dzisiaj proces restrukturyzacji w Kompanii Węglowej nie został jeszcze zaakceptowany przez Radę Nadzorczą – mówił Grzegorz Tobiszowski.

RIRM 

drukuj