fot. flickr.com

Porządkowanie rynku węgla

Polska Grupa Górnicza rozważa przejęcie 100 procent udziałów w spółce PGE Paliwa w Krakowie należącej do Polskiej Grupy Energetycznej i 100 procent udziałów w spółce Inter-Balt w Gdańsku należącej do grupy Węglokoks.

Jednym z ostatnich etapów budowania Polskiej Grupy Górniczej jest konsolidacja podmiotów sprzedażowych w jednej strukturze. Chcemy stworzyć duży i sprawny podmiot, który uporządkuje rynek węgla kamiennego w Polsce – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

– Myślę, że to jest budowanie stabilności w kontekście tego, że przecież tego węgla sporo do Polski najechało. Ten węgiel na razie nie znalazł odbiorcy, ale musimy wiedzieć, że on w przyszłym roku, a może podczas najbliższej zimy będzie starał się poprzez oferty cenowe znaleźć klienta i na to PGG musi się przygotować – zaznaczył Grzegorz Tobiszowski.

Transakcja ma przede wszystkim pozwolić na utworzenie jednolitego systemu sprzedaży i dystrybucji węgla, w miejsce trzech różnych istniejących obecnie struktur, zapewniając w konsekwencji niższe ceny dla klientów końcowych.

– To zmniejszenie kosztów funkcjonowania, racjonalizacja i optymalizacja procesów logistycznych i zapewnienie klientom jak najlepszej ceny oraz zapewnienie realizacji programu „Czyste powietrze” – podkreślił Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

– Z pewnością jesteśmy w czasie rozmów, dyskusji, wymiany doświadczeń, ale także przy takiej mocno zarysowanej koncepcji konsolidacji aktywów produkcyjnych głównie handlowych, sprzedażowych – wskazał Tomasz Heryszek, prezes Węglokoksu.

Marszałek województwa śląskiego nie ma wątpliwości, że Polska Grupa Górnicza będzie mogła w ten sposób efektywniej wykorzystać istniejący potencjał oraz zabezpieczyć dostawy dla rynku krajowego.

– Taka synergia podmiotów zaangażowanych zbuduje – mamy taką nadzieję – podstawę do tego, by za parę lat pokazać te dojrzałe, zrealizowane, ważne i to sektorowe projekty, które dadzą szansę rozwoju branży okołogórniczej, górniczej i szeregu nowych – powiedział Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Polska Grupa Górnicza jako spółka powstała w celu przejęcia majątku i zobowiązań Kompanii Węglowej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj