fot. TV Trwam News

Min. M. Wójcik: To dzięki nam za wyłudzenia VAT-owskie przestępca może spędzić 25 lat w więzieniu

To my wprowadziliśmy regulacje, dzięki którym przestępca może spędzić 25 lat w więzieniu za wyłudzenia VAT-owskie; za czasów PO sprawcy byli karani zazwyczaj grzywną, czym byli raczej rozbawieni – ocenił w niedzielę minister w KPRM Michał Wójcik.

Szef klubu Koalicji Obywatelskiej, Cezary Tomczyk, zapowiedział, że w poniedziałek złożony zostanie wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Komisji Finansów Publicznych w związku z programem TVN24 „Kłamstwo VAT-owskie”.

„To obok kłamstwa smoleńskiego jedno z tych, które miało manipulować Polakami. Kłamstwo trzeba nazwać kłamstwem” – napisał.

Wyemitowany w sobotę program dotyczył przestępców podatkowych i zakładania spółek mających wyłudzać podatek VAT.

„To my wprowadziliśmy regulacje, dzięki którym przestępca może spędzić 25 lat w więzieniu za wyłudzenia VAT-owskie. Platforma >>walczyła<< Kodeksem karnym skarbowym, a sprawcy byli karani zazwyczaj grzywną. Przestępcy byli tym raczej rozbawieni. Tyle w temacie” – napisał w niedzielę na Twitterze minister w KPRM, Michał Wójcik.

W sobotę program TVN24 skomentował premier Mateusz Morawiecki.

„Twórcy najnowszego wydania >>Superwizjera<< w telewizji TVN24 podjęli tyleż brawurową, co totalnie zafałszowaną próbę zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy. Brawurową przede wszystkim w zakresie tego, jak autorzy rozmijają się z faktami, jak oszczędnie nimi dysponują i jak w ten sposób tworzą fałszywy obraz rzeczywistości” – ocenił premier Mateusz Morawiecki.

„Prawda jest taka, że od 2015 roku zmniejszyliśmy lukę VAT o około połowę. To nie jest zmiana statystyczna. To jest prawdziwa rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa. Tylko w okresie 2016-2019 wpływy z poszczególnych podatków wzrastały następująco: wpływy z VAT o 47 proc., z PIT o 46,7 proc., z CIT o 54,7 procent” – dodał.

Szef rządu podkreślił, że są to realne pieniądze, które zasiliły wszystkie programy społeczne i inwestycyjne w ostatnich latach. Bez nich program „500 plus”, program „300 plus”, trzynasta emerytura, program Maluch plus czy ogromny (o ok. 90 procent) przyrost wydatków na cele związane z osobami niepełnosprawnymi (z 15,5 do ponad 29 mld) nie mogłyby zostać zrealizowane.

PAP

drukuj