fot. PAP/Paweł Supernak

Nowe dowody osobiste

Będą nowe dowody osobiste. Na dokumencie znajdą się nasze odciski palców. Projekt ustawy w tej sprawie został już przyjęty przez rząd.

O wprowadzeniu do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej mówiło się od dawna – przypomina radca prawny Piotr Grzelczak.

– Pomysł zamieszczenia odcisków palców w dowodach osobistych pojawił się już gdzieś przeszło dekadę temu, wówczas tego nie zrealizowano, a sprawa wraca obecnie ze względu na regulacje unijne – wyjaśnia Piotr Grzelczak, radca prawny.

Chodzi o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z 2019 roku, które zobowiązuje państwa członkowskie do umieszczenia w dowodach osobistych odcisków palców.

Takie rozwiązanie ma zwiększyć bezpieczeństwo – mówi Agnieszka Balaban, ekspert do spraw ochrony danych osobowych.

– Będzie mniej fałszerstw tych dokumentów, zwiększy też wiarygodność dowodów osobistych – mówi Agnieszka Balaban, ekspert ds. ochrony danych osobowych.

Niestety, kradzież tożsamości wciąż będzie możliwa – zauważa Piotr Grzelczak.

– To nie jest coś, co zostanie zaopiekowane tymi regulacjami. Trzeba pamiętać, że z tej warstwy elektronicznej, danych biometrycznych będą mogły korzystać jedynie instytucje państwowe, czyli policja, służby legitymując poszczególnych obywateli – wyjaśnia Piotr Grzelczak.

W jaki sposób będą to robić? Tego jeszcze nie wiadomo. Dane będą znajdować się w systemie informatycznym, mają być chronione przez specjalne zabezpieczenia.

– Te podmioty, które będą przetwarzały dane szczególnie chronione, będą musiały odpowiednio przeszkolić swój personel, który będzie miał dostęp do tych danych. Będą one musiały być przetwarzane zgodnie z celem, do którego zostały pozyskane – tłumaczy Agnieszka Balaban.

Rząd przyjął już projekt uchwały w sprawie nowych dowodów osobistych. Przepisy mają wejść w życie 2 sierpnia tego roku. Od tego czasu, ze względu na konieczność pobrania odcisków, wniosek o dowód będzie trzeba złożyć osobiście. Odciski palców nie będą pobierane od osób poniżej dwunastego roku życia oraz od których fizycznie nie będzie to możliwe.

TV Trwam News

drukuj