fot. twitter.com

Nowe e-dowody będą wymagały pobrania odcisku palca właściciela

W nowych e-dowodach osobistych będzie się znajdowała m.in. informacja o odciskach palców oraz podpis właściciela. Nad takim rozwiązaniem pracują Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ramach zmian planowana jest poprawa zabezpieczeń wydawania dowodów i obiegu dowodów w całej UE.

Dane biometryczne w nowych dowodach będą mogły być odczytane we wszystkich państwach członkowskich Unii. Po modyfikacji nie będzie już możliwie zdalne składanie wniosków o wydanie tego dokumentu tożsamości.

Jak wyjaśnił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, zmiany wynikają z konieczności wdrożenia prawa unijnego.

– W związku z tym, że prawo unijne wskazuje, iż we wszystkich państwach ta procedura powinna być ujednolicona i wszystkie dowody na terenie Unii Europejskiej, także w celu bezpieczeństwa wyrobienia dokumentu, żeby mieć pewność, że ten dokument jest dokumentem dokładnie tej osoby, która składała wniosek. Przy składaniu wniosku i odbiorze, tak jak to dzisiaj jest przy paszporcie, będzie potrzeba złożenia także odcisku palców. Te przepisy wchodzą w życie od sierpnia 2021 roku. Robimy wszystko, żeby te przepisy były od sierpnia 2021 roku zrealizowane – powiedział Paweł Szefernaker.

Jeśli chodzi o dowody dla niepełnoletnich, to w Polsce nie będą pobierane odciski palców u dzieci do 12. roku życia, a wydawane im dowody będą ważne przez 5 lat.

Wymiana dokumentów ma nastąpić sukcesywnie. Sprzęt niezbędny do tej operacji ma zapewnić rząd, a samorządy nie poniosą dodatkowych kosztów.

RIRM

drukuj