„Dziennik Gazeta Prawna”: Aplikacja zamiast plastiku

Już od drugiej połowy 2017 r. mają pojawić się mDokumenty, czyli dowody, a później także prawa jazdy i dowody rejestracyjne w formie aplikacji w smartfonach – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało funkcjonowanie systemu mDokumenty. Od czerwca 2017 r. kiedy urzędnik, policjant, czy inny funkcjonariusz będzie chciał sprawdzić tożsamość obywatela, wystarczy telefon komórkowy oraz znajomość numeru PESEL lub numeru telefonu.

Urzędnik wpisze ten numer obywatela do „aplikacji dostępowej”. Obywatel dostanie SMS-em informację, że urzędnik zgłosił wniosek o dostęp do jego danych wraz z numerem PIN. Podając mu go potwierdzi zgodę na jego wylegitymowanie. Po wpisaniu kodu na urządzeniu urzędnika bądź policjanta pojawi się wizualizacja dowodu z informacjami o obywatelu – tłumaczy szefowa resortu Anna Streżyńska.

W drugiej połowie 2017 r. ministerstwo chce uruchomić kolejną fazę: mPrawo Jazdy, mDowód Rejestracyjny oraz mUbezpieczenie. Trzecia faza została zaplanowana na początek 2018 r. Wówczas uruchomione zostaną e-usługi umożliwiające wyświetlenie danych takich dokumentów jak: akt małżeństwa, akt urodzenia dziecka itp.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl