fot. twitter.com/ZagorskiMarek

M. Zagórski: E-dowód pozwala na samodzielną odprawę graniczną na lotnisku

Posługując się e-dowodem, czyli dokumentem z warstwą elektroniczną, można samemu przejść odprawę graniczną na lotnisku, korzystając z automatycznych bramek – przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski.

We wtorkowym komunikacie minister zachęcił do składania wniosków o e-dowód przez internet.

„Złożenie online wniosku o dowód osobisty zajmuje kilka minut, niemal wszystkie dane system wypełnia automatycznie. Trzeba jedynie pamiętać o odpowiednim zdjęciu” – przypomniał szef resortu.

Podkreślił, że dokument z warstwą elektroniczną umożliwia m.in. korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

„Dzięki nim pasażerowie podróżujący z i na warszawskie <<Okęcie>> mogą dokonać samodzielnej odprawy granicznej bez kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej. Z bramek mogą korzystać pełnoletni podróżni posiadający e-dowód” – wskazał Marek Zagórski.

Resort przypomina, że składając wniosek o e-dowód trzeba mieć założony Profil Zaufany (PZ). Można go założyć za darmo na stronie www.pz.gov.pl.

„Z Profilu korzysta już ponad 4 miliony Polaków” – napisano.

Ministerstwo zachęca również między innymi do zainstalowania na swoim telefonie aplikacji mObywatel.

„To bezpłatna i oficjalna aplikacja na smartfony. Jest dostępna zarówno dla telefonów z system Android, jak i iOS. Dzięki niej możesz okazać swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport” – tłumaczy resort.

Jak dodaje, z aplikacji tej można korzystać m.in. przy zakładaniu kart lojalnościowych, rejestracji np. na siłowni, a także na poczcie czy w pociągach PKP Intercity.

„Z naszej aplikacji korzysta obecnie ponad 300 tysięcy osób. Jej popularność rośnie z dnia na dzień. Naprawdę warto ją mieć. Przyda się nie tylko w wakacje” – mówi Marek Zagórski.

PAP/RIRM

drukuj