fot. twitter.com/ZagorskiMarek

[TYLKO U NAS] Min. M. Zagórski: Od początku rządów PiS ponad 6 mln osób założyło Profil Zaufany. To klucz do administracji i najważniejszy wskaźnik rozwoju usług e-administracji

Od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości ponad 6 milionów osób założyło sobie Profil Zaufany. Jest on kluczem do administracji i dla nas jest najważniejszym wskaźnikiem rozwoju usług e-administracji, dlatego że ci wszyscy, którzy posiadają Profil Zaufany, korzystają z usług na najwyższym, najbardziej zaawanasowanym poziomie – podkreślał Marek Zagórski, minister cyfryzacji, w środowym wydaniu „Rozmów niedokończonych” na antenie TV Trwam.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła wybory prezydenckie na 28 czerwca. [więcej] Zaproponowany przez nią kalendarz wyborczy został pozytywnie zaopiniowany przez Państwową Komisję Wyborczą. W związku z tym, Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło możliwość dopisania się do spisu lub rejestru wyborców za pośrednictwem portalu gov.pl. Należy to zrobić na 5 dni przed wyborami, natomiast chęć głosowania korespondencyjnego należy zgłosić 14 dni przed terminem wyborów.

– Różnica polega na tym, że do rejestru wyborców dopisujemy się na stałe, natomiast do spisu – na konkretne wybory. W pierwszym przypadku jest to decyzja, która wymaga podjęcia określonych kroków przez gminę – procedura jest trochę bardziej skomplikowana. Dopisanie do spisu wyborców jest niejako automatyczne i bardzo proste – trzeba mieć Profil Zaufany i na portalu gov.pl wyszukać takie usługi. Jednocześnie w tych wyborach będziemy mieli możliwość także głosowania korespondencyjnego i za pośrednictwem portalu gov.pl będzie można składać wnioski o głosowanie korespondencyjnie – poinformował Marek Zagórski.

Chęć głosowania w innej komisji obwodowej, niż ta, do której jesteśmy dopisani, można zgłosić na dwa sposoby: w formie tradycyjnej – to wymaga pójścia do urzędu i pobrania zaświadczenia – oraz online.

– Dopisanie się do spisu – bo to jest najpopularniejsza usługa – jest czynnością, która przez internet jest łatwa i w zasadzie równoważna z pobraniem kartki, która upoważniłaby nas do głosowania w innej komisji obwodowej, niż ta, do której jesteśmy przypisani. Dopisanie się do spisu wyborców jest na te konkretne wybory, czyli ma dokładnie taki sam charakter jak pobranie zaświadczenia – wyjaśnił minister cyfryzacji.

Podobnie jest w przypadku zgłoszenia chęci głosowania w formie korespondencyjnej.

– Jeżeli podstawowym impulsem do tego, żeby głosować korespondencyjnie, jest obawa o nasze zdrowie, obawa przed ewentualnym ryzykiem zarażenia, to konsekwentnie lepiej wszystko już robić online i nie wychodzić niepotrzebnie z domu – złożyć wniosek elektroniczny, otrzymać pakiet do głosowania i wrzucić go do skrzynki w określonym czasie przed wyborami. Glosowanie korespondencyjnie odbywa się dzień przed wyborami – tłumaczył gość TV Trwam.

Szef resortu cyfryzacji podkreślał, że wspomniane możliwości są bardzo proste – wymagają jedynie posiadania Profilu Zaufanego. Jak zaznaczył, od czasów objęcia rządów przez Prawo i Sprawiedliwość ta usługa stała się bardzo popularna wśród obywateli.

– Na początku 2016 roku, czyli kiedy Prawo i Sprawiedliwość obejmowało rządy, mieliśmy około 400 tysięcy użytkowników Profilu Zaufanego, czyli osób, które mogły korzystać z usług administracji w sposób pełny. Dzisiaj mamy blisko 7 milionów osób, które posiadają Profil Zaufany. Ponad 2 miliony osób założyło go w ciągu tego roku – pięciu miesięcy bieżącego roku. Czyli w ciągu pięciu miesięcy to jest więcej osób, które założyło Profil Zaufany niż przez pierwszych siedem lat, kiedy ta możliwość była dostępna. Od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości to ponad 6 milionów osób, które w tym czasie założyły sobie Profil Zaufany – wskazał Marek Zagórski.

– Profil Zaufany jest kluczem do administracji i dla nas jest najważniejszym wskaźnikiem rozwoju usług e-administracji, dlatego że ci wszyscy, którzy posiadają Profil Zaufany, korzystają z usług na najwyższym, najbardziej zaawanasowanym poziomie – dodał.

Ministerstwo Finansów podało, że ponad 18 milionów Polaków skorzystało z usługi elektronicznego rozliczenia PIT-u za 2019 rok. Minister Cyfryzacji zwrócił uwagę, że portal gov.pl zintegrował dostęp do narzędzi oferowanych przez różne ministerstwa.

– Dla nas jako Ministerstwa Cyfryzacji, ale szerzej dla całego rządu i myślę, że dla obywateli, bardzo ważnym rozwiązaniem wdrożonym przez nas w ostatnich latach jest portal gov.pl, dlatego że on nie tylko od strony informacyjnej zintegrował dostęp do informacji oferowanych przez różne ministerstwa, ale stał się jednolitą bramą do administracji i jego popularność w ostatnich miesiącach jest naprawdę bardzo duża. Przeciętnie w kwietniu i w maju liczba unikalnych użytkowników – osób, które co najmniej raz weszły na portal gov.pl – wynosiła blisko 26 milionów, a dorosłych obywateli mamy blisko 30 milionów, to znaczy, że jest to narzędzie, z którego Polacy bardzo chętnie korzystają – akcentował.

– Wszystkie usługi, które oferujemy, obywatele doceniają i uważają, że są to dobre i potrzebne rozwiązania. A w dobie koronawirusa są one szczególnie potrzebne, bo można wiele spraw, a nawet wszystkie załatwić już zdalnie – zauważył polityk.

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl