fot. PAP/Darek Delmanowicz

Ruszyła kampania przed wyborami prezydenckimi

Przed nami wybory prezydenckie. Ich termin został już ogłoszony – to 28 czerwca. W kalendarzu wyborczym znajdują się m.in. terminy, jakie obowiązują osoby, które zdecydują się zagłosować w formie korespondencyjnej.

Na tę wiadomość czekaliśmy z niecierpliwością.

– Datę wyborów wyznaczam na niedzielę 28 czerwca 2020 roku – oznajmiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Postanowienie marszałek Sejmu ws. zarządzenia wyborów prezydenckich wraz z obowiązującym kalendarzem wyborczym zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. A to oznacza, że kampania wyborcza rusza na nowo. Odmrożenie 40 sztabów okręgowych, 380 sztabów powiatowych i ponad kilkuset sztabów gminnych zapowiedział pełnomocnik komitetu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Sobolewski.

– Wracamy na szlak kampanijny. Jedziemy dalej z nadzieją, że będzie to podróż po zwycięstwo i reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy – oświadczył Krzysztof Sobolewski.

Rzecznik sztabu Adam Bielan poinformował z kolei, że objazd prezydenta Andrzeja Dudy po Polsce będzie kontynuowany.

– Prezydent jest pierwszym prezydentem w historii, który objechał wszystkie 380 powiatów. Ten intensywny objazd kraju będzie kontynuować również w najbliższych tygodniach – zapowiedział Adam Bielan.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, do 5 czerwca jest czas na utworzenie nowego komitetu wyborczego, a do 10 czerwca czas na zgłoszenie nowych kandydatów w wyborach. W Koalicji Obywatelskiej ruszył więc wyścig z czasem. Żeby zarejestrować swojego nowego kandydata na prezydenta – Rafała Trzaskowskiego – Koalicja musi zebrać przynajmniej 100 tys. podpisów poparcia. Ma na to zaledwie 6 dni, mimo to – nie składa broni.

– W historii Polski jeszcze tak krótkiego czasu na zbieranie podpisów nie było, ale przecież spodziewaliśmy się tego, prawda? – mówił Rafał Trzaskowski.

Według kalendarza wyborczego, Państwowa Komisja Wyborcza do 21 czerwca będzie mogła wydać uchwałę o organizacji na terenie gminy lub jej części głosowania wyłącznie w formie korespondencyjnej – gdyby pogorszyła się tam sytuacja epidemiczna.

– Na chwilę obecną nie ma jeszcze rekomendacji co do obowiązkowego głosowania korespondencyjnego w którymkolwiek powiecie czy gminie – poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. 

Gotowe jest już natomiast rozporządzenie dotyczące środków ochrony osobistej dla komisji wyborczych.

Standardowe środki, czyli mówimy o rękawiczkach, które powinny być zmieniane co godzinę; mówimy o standardzie masek FFP1, które powinny być stosowane w czasie zgodnym z zaleceniami producenta; mówimy o szybach czy też pleksach ochronnych dla komisji wyborczej, o płynach dezynfekcyjnych – zarówno dla komisji wyborczych, jak i dla osób, które udają się na głosowanie – dodał Wojciech Andrusiewicz.

Do tych wytycznych dochodzi jeszcze zapis: „1 osoba na 15 metrów kwadratowych i 1,5 metrów odstępu między członkami komisji wyborczej”, a także „dezynfekcja i wietrzenie lokali wyborczych”.

Do 16 czerwca będzie czas na zgłoszenie komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju, a do 13 czerwca czas na zgłoszenie konsulowi zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą. Kampania wyborcza – zgodnie z kalendarzem – zakończy się 26 czerwca o północy. Głosowanie będzie odbywać się 28 czerwca w godzinach 7.00 – 21.00.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl