fot. PAP/Tytus Żmijewski

Spór o debatę przed II turą wyborów prezydenckich

Kampania prezydencka koncentruje się dziś nie wokół dyskusji na programy, ale wokół debaty. Rafał Trzaskowski chce debatować w TVN. Prezydent Andrzej Duda proponuje wspólną debatę trzech telewizji.

Swoją debatę chce zorganizować Telewizja Polska. W Końskich. Tak, by konfrontować kandydatów nie z dziennikarzami, ale z wyborcami.

„W imieniu Telewizyjnej Agencji Informacyjnej – organizatora debaty prezydenckiej przed drugą turą głosowania – oferuję bezpłatnie sygnał z tego wydarzenia telewizjom TVN oraz Polsat, a także wszystkim innym zainteresowanym redakcjom” – napisał na Twitterze Jarosław Olechowski, TAI.

I w drugą stronę, swoją debatę planuje TVN we współpracy z dwoma portalami – Onet i WP. Obie stacje ogłosiły, że do debaty dojdzie. Choć wizyty w Końskich nie potwierdził Rafał Trzaskowski. A udziału w debacie TVN Andrzej Duda. Trwa przeciąganie liny, które w praktyce jest już walką o głosy.

– Może byłoby fajnie, gdyby pan nie znał wszystkich pytań przed debatą- powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, kandydat KO na prezydenta RP.

Dziś Polskę emocjonuje nie debata na programy, ale debata o debacie.

– Ja nie mam nigdy problemu z tym, żeby stawać do debaty, przecież wielokrotnie stawałem do debaty Andrzej Duda – prezydent RP.

Pojawia się pytanie, jak taką debatę zorganizować. I kto miałby ją poprowadzić? Rafał Trzaskowski w swój program wpisał likwidację TVP Info. Chce wykluczyć z debaty media publiczne. Do Końskich na razie nie jedzie, ale za to potwierdził udział w debacie w TVN.

Swoją propozycję ma tutaj prezydent Andrzej Duda.

– Zwróciłem się do mediów z apelem. Do wszystkich trzech wielkich telewizji. Aby siedli razem przy stole, uzgodnili wspólnie, zrobili taką debatę, którą będą robili razem, która będzie też otwarta dla innych mediów. Żeby nikt nie mówił, że pytania są tendencyjne – podkreślił obecny prezydent RP.

Pięć lat temu, kiedy Andrzej Duda wywalczył prezydenturę, dwukrotnie stanął do debaty z Bronisławem Komorowskim. Jedną z tych debat zorganizowali wyłącznie dziennikarze TVN. Drugą wspólnie Telewizja Polska i Polsat.

TV Trwam News

drukuj