Opozycja chce dłuższych urlopów macierzyńskich

PiS i SP złożyły w Sejmie projekty ustaw, które dają możliwość rocznego urlopu macierzyńskiego wszystkim kobietom, które urodzą dzieci w 2013 r.

Zgodnie z planami rządu urlopy macierzyńskie będą dłuższe tylko dla matek, które urodzą po 17 marca. Według PiS ta dyskryminacja jest niezwykle krzywdząca; dajemy rządowi szansę na naprawienie błędu – powiedziała poseł Jadwiga Wiśniewska

– Zupełnie nie rozumiemy dlaczego dzieci z rocznika 2013, pomimo narodzin w jednym roku tj. pierwszym kwartale, mają być dyskryminowane. Przecież wszystkie dzieci urodzone w jednym roku powinny obowiązywać te same prawa, te same obowiązki i te same przywileje. Nie rozgranicza się dzieci urodzonych w ciągu jednego roku  pod względem miesiąca, w którym się urodziło. Te dzieci uczęszczają do tych samych klas  w szkole, przedszkolach, a potem w dorosłym życiu są traktowane również tak samo – powiedziała poseł Jadwiga Wiśniewska

 Problem demograficzny jest jednym z najważniejszych w Polsce – stwierdził poseł Tadeusz Woźniak. Dodał, że troska o polską rodzinę to troska o przyszłość narodu. Dlatego SP składa projekt ustawy, który pomoże rządowi wywiązać się z obietnicy i liczy na to, że wokół ustawy zawiąże się szeroki konsensus.

– Według szacunków Polska znajduje się na 209 miejscu spośród 220 państw świata, jeśli chodzi o dzietność. To sytuacja dramatyczna, przyrost naturalny w tej chwili jest nico ponad 1 proc., a więc nie ma nawet naturalnej zastępowalności. Apelujemy do pani marszałek Ewy Kopacz, aby nie czekała na spóźniony projekt rządowy, tylko by wprowadziła pod obrady Sejmu ten projekt który jest. Projekt, nad którym pracowaliśmy kilka miesięcy, który został złożony do laski marszałkowskiej. Jeśli go przyjmiemy to polskie rodziny będą zadowolone, a polskie matki, które urodzą dzieci między 1 stycznia a 17 marca nie będą czuły się oszukane przez rząd – powiedział poseł Tadeusz Woźniak.

 

***

 SP LOGO

Warszawa, dnia 18 stycznia 2013 r.

 

Solidarna Polska składa projekt ustawy w sprawie „matek pierwszego kwartału”

Premier Donald Tusk ogłosił bieżący rok „Rokiem Rodziny”, niestety za tą deklaracją szefa rządu nie podążyły żadne konkretne inicjatywy legislacyjne. Jedną z najważniejszych propozycji, stanowiących realizację rządowych planów miało być wydłużenie urlopów macierzyńskich.

Przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wydłużający urlopy macierzyńskie dyskryminuje kobiety, które urodzą swoje dzieci w pierwszym kwartale tego roku. W efekcie rządowej propozycji tylko Polki, które urodzą dziecko po 17 marca 2013 r. będą mogły skorzystać z dobrodziejstw nowych przepisów. To kolejny przejaw walki rządu premiera Tuska z polską rodziną. Obowiązujące ustawy o urlopach macierzyńskich czy ograniczające becikowe wprowadzano od 1 stycznia br., natomiast te dotyczące urlopów w sposób krzywdzący dzielą matki, zamiast wspierać je w wychowywaniu dzieci.

Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy, umożliwiający objęcie dłuższymi urlopami macierzyńskimi wszystkich matek, które urodziły dziecko po 1 stycznia 2013 r. Decyzja o posiadaniu dzieci to jeden z najważniejszych życiowych wyborów. Państwo powinno wspierać młodych rodziców w ich trudzie wychowywania dzieci. Solidarna Polska oczekuje podjęcia szybkiego procedowania zgłoszonego projektu ustawy, a także szerokiego poparcia tej inicjatywy ustawodawczej przez wszystkie kluby parlamentarne.

Solidarna Polska opowiada się w swoim programie za wydłużeniem urlopów macierzyńskich. To nasze ugrupowanie jako pierwsze wystąpiło z postulatem wydłużenia urlopów macierzyńskich. Urlop ten pozwala kobiecie w dogodnych warunkach zająć się dzieckiem i stanowi też jeden z filarów bezpieczeństwa socjalnego. Wpływa także pozytywnie na rozwój psychofizyczny dziecka oraz będzie gwarancją powrotu matki do pracy. Projekt ustawy wydłużający te urlopy został już złożony do laski marszałkowskiej.

Biuro Prasowe

Solidarnej Polski

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl