fot. Tomasz Strąg

Wybory prezydenckie 28 czerwca. Ewentualna druga tura – 12 lipca

28 czerwca pójdziemy do urn. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła w środę nowy termin wyborów prezydenckich. Ewentualna druga tura odbędzie się dwa tygodnie później – 12 lipca.

Na początku lutego marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła, że wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Dziesięciu kandydatów wystartowało z kampanią wyborczą. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała jednak ich plany. Ze względów bezpieczeństwa spotkania z wyborcami poszczególnych kandydatów o fotel prezydencki zostały odwołane, a kampania przeniosła się głównie do internetu.

– Kampania cały czas trwała i wybory 10 maja powinny się były odbyć. Byliśmy na to przygotowani – mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Priorytetem rządu było wówczas przygotowanie wyborów w sposób bezpieczny, czemu miało służyć głosowanie korespondencyjne. I tu napotkano na zdecydowany opór ze strony opozycji.

Jestem dumny z tego, że dzięki Senatowi i dzięki odpowiedzialnej opozycji zablokowaliśmy cyrk, który fundowaliście Polakom. Zablokowaliśmy absurdalne korespondencyjne wybory – oznajmił Borys Budka, przewodniczący PO.

– Dziś już to wiemy na pewno – nie chodziło ani o zdrowie, ani o życie Polaków. Chodziło o prywatny, partyjny interes – podkreśliła Elżbieta Witek.

Co może potwierdzać dzisiejsze wystąpienie nowego kandydata PO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

– Jednym z największych zwycięstw opozycji, marszałek Kidawy-Błońskiej osobiście, Senatu, który jest wolnym Senatem i samorządu jest to, że nie mieliśmy farsy wyborczej 10 maja – zaznaczył Rafał Trzaskowski.

Po burzliwych dyskusjach na temat wyborów prezydenckich i uporczywym blokowaniu głosowania ze strony opozycji udało się zakończyć prace nad ustawą w sprawie organizacji wyborów najważniejszej osoby w państwie. We wtorek dokument wraz z poprawkami trafił do podpisu prezydenta, po czym został opublikowany w Dzienniku Ustaw. W środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła termin głosowania.

– Datę wyborów wyznaczam na niedzielę 28 czerwca 2020 roku – poinformowała Elżbieta Witek.

Ewentualna druga tura odbędzie się dwa tygodnie później – czyli 12 lipca. Marszałek Sejmu podkreśliła, że kalendarz wyborczy zaprezentowany przez nią został pozytywnie zaopiniowany przez Państwową Komisję Wyborczą.

– Otrzymałam z Państwowej Komisji Wyborczej pismo, w którym PKW nie zgłasza żadnych uwag do kalendarza wyborczego przedstawionego przeze mnie – oświadczyła Elżbieta Witek.

Głosowanie odbędzie się metodą mieszaną – w lokalach wyborczych i w formie korespondencyjnej. Jeśli ktoś zdecyduje się na tę drugą opcję, już od jutra może to zadeklarować online. Więcej szczegółów znajduje się na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. [tutaj] 

TV Trwam News

drukuj