fot. PAP/Rafał Guz

Szef Min. Cyfryzacji Marek Zagórski nowym pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa

Premier Mateusz Morawiecki 27 kwietnia br. powołał ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego na stanowisko pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa – podał resort cyfryzacji we wtorkowym komunikacie. Na stanowisku tym od grudnia był wakat.

Funkcję tę pełnił ostatnio wiceminister cyfryzacji Karol Okoński, który w połowie grudnia odszedł z obu stanowisk.

Pełnomocnik odgrywa kluczową rolę w krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Do jego zadań, tj. realizowania polityki rządu w zakresie zapewnienia cyberbezpieczeństwa, należy m.in. koordynacja działań zespołów reagowania na cyberataki, czyli tzw. CSIRT (Computer Security Incident Response Team). Zespoły te działają w trzech obszarach. Zespół przy MON odpowiada za ataki na obszar wojskowy, przy ABW – za ataki na administrację rządową, a przy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej(NASK) – za ataki na infrastrukturę cywilną, np. banki.

Wykorzystując dane z zespołów i przy współpracy z nimi, pełnomocnik ma za zadanie oceniać funkcjonowanie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa i sprawować nadzór nad procesem zarządzania ryzykiem, upowszechniać nowe rozwiązania, inicjować krajowe ćwiczenia w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz wydawać rekomendacji dotyczących stosowania urządzeń informatycznych lub oprogramowania na wniosek krajowych zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa CSIRT.

Pełnomocnik odpowiada też za współpracę z innymi państwami, organizacjami oraz instytucjami międzynarodowymi, podejmowanie działań mających na celu wspieranie badań naukowych i rozwój technologii z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz podejmowanie działań mających na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie zagrożeń cyberbezpieczeństwa i bezpiecznego korzystania z internetu.

Funkcjonowanie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, w tym m.in. rolę Pełnomocnika, reguluje ustawa, która weszła w życie w 2018 r. Minister cyfryzacji Marek Zagórski we wcześniejszej rozmowie z PAP zapowiedział zmiany w krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, które mają zapewnić resortowi cyfryzacji aktywniejszą rolę koordynatora w cywilnym cyberbezpieczeństwie.

Jak mówił Marek Zagórski, korekta jest potrzebna, aby zwiększyć liczbę podmiotów uczestniczących w systemie, a tym samym go wzmocnić.

„Musimy mieć też narzędzia, by nie tylko reagować na incydenty, ale także mieć możliwość działania z wyprzedzeniem. Chodzi o aktywniejszą formę cyberochrony. Wzmocnieniu systemu ma także służyć powstanie sieci CSIRT-ów sektorowych. Planujemy ich kilka, w takich naturalnych obszarach, jak energetyka, bankowość czy telekomunikacja. Jednocześnie chcemy stworzyć mechanizm dofinansowania i koordynacji działalności w tych obszarach” – wyjaśniał szef Ministerstwa Cyfryzacji.

PAP

drukuj