fot. pixabay.com

IMGW: miniona doba bez opadów, ale nadzieję daje prognoza na resztę tygodnia

W Polsce minionej doby nie odnotowaliśmy opadów deszczu, ale nadzieję pozostawia prognoza na resztę tygodnia – podał we wtorek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy przewidują, że przelotne deszcze pojawią się w środę, czwartek i piątek, również w towarzystwie burz.

Synoptyk meteorolog Małgorzata Tomczuk w prognozie na bieżący tydzień wskazywała, że jego początek będzie ciepły i prawie w całym kraju suchy. Temperatury sięgają od 14 stopni C. na wschodzie i nad morzem do nawet 25 stopni C. na południowym zachodzie. Dopiero we wtorek możliwe jest występowanie słabych opadów deszczu na północy kraju.

„W kolejnych dniach coraz bardziej mokro. W środę, czwartek i piątek spodziewamy się przelotnych opadów deszczu i burz, lokalnie burze mogą być gwałtowne, z silnym deszczem i porywistym wiatrem” – podaje Małgorzata Tomczuk.

Według prognoz do czwartku ciepło utrzyma się na południu kraju, gdzie temperatury sięgną do 20-22 stopni C. Chłodniej będzie w centrum i na zachodzie kraju: około 16 st. C, 18 st. C, a także Mazurach, Podlasiu i Suwalszczyźnie. Lokalnie nad morzem termometry mogą wskazać tylko 10 st. C.

„Początek maja chłodny i deszczowy, nadal możliwe są burze. Do niedzieli temperatury maksymalne w granicach od 10 do 15 stopni, tylko dzielnice zachodnie cieplejsze, około 18 stopni” – zapowiada synoptyk.

Ostatnie miesiące, jak informuje IMGW-PIB, są bardzo suche. W marcu na większości stacji synoptycznych odnotowane miesięczne sumy opadów były zdecydowanie poniżej normy wieloletniej. O ile jeszcze w pierwszej połowie miesiąca występowały opady, to już w drugiej połowie były one minimalne lub ich praktycznie nie było. Kwiecień wygląda pod tym względem podobnie.

Specjaliści wskazują, że aby sytuacja się poprawiła, potrzebne są długotrwałe deszcze. Hydrolog, wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński alarmował, że jeśli nie pojawią się regularne opady deszczu, to latem czeka nas jedna z największych susz w historii Polski [czytaj więcej].

PAP

drukuj